Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът окончателно сложи кръст на “Бургас-Александруполис“

Споразумението с Русия и Гърция бе денонсирано

32 коментара
Парламентът окончателно сложи кръст на “Бургас-Александруполис“

Окончателно решение за обявяване за невалидно на подписаното между България, Русия и Гърция през 2007 г. в Атина споразумение за строежа на петролопровода “Бургас-Александруполис“, взеха депутатите във вторник на извънредно заседание преди разпускането на парламента. Часове преди това икономическата комисия в Народното събрание прие на второ четене проектозаконът за денонсирането на документа.

 

Споровете за смисъла на нефтопровода от сутринта продължиха и в пленарна зала като от ГЕРБ и “Синята коалиция“ се обявиха против проекта, който бил икономически неефективен и екологически опасен. От БСП го защитаваха яростно. В крайна сметка с гласовете на 96 от дали вота си 124 народни представители на “Булгарс-Александруполис“ окончателно беше сложен кръст от българска страна. 27 депутати бяха против, а един се въздържа.

 

Депутатът от "Коалиция за България" и бивш енергиен министър Петър Димитров заяви при обсъждането в икономическа комисия, че България може да бъде осъдена и да плаща неустойки заради прекъсване на участието си в проекта. При решението на Министерският съвет през миналата година за спиране на проекта обаче премиерът Бойко Борисов заявяваше, че руснаците и един лев неустойка няма да видят заради прекратения петролопровод.

 

В края на 2011 г. източник, близък до руските акционери в "Бургас-Александруполис", заяви, че те нямат намерение да искат никакви неустойки от България за отказа ѝ от проекта за строеж на петролопровода, тъй като подобни условия не са включени в споразумението. От руска страна, макар и твърдят, че денонсирането на споразумението не е легитимно, засега официално не е коментирано дали смятат да съдят страната ни, макар официално да продължават да подкрепят проекта за заобикаляне на Босфора като транзит на руски нефт.

 

Присъстващият на дискусията министър на финансите в оставка Симеон Дянков, който обясни спирането на проекта с невъзможността той да се реализира по предложения от руснаците финансов модел, не коментира опасността от неустойки заради зачеркнатия “Бургас-Александруполис“. Той обясни, че е бил посъветван да се денонсира проекта от външни юристи като най-добър начин за излизане на страната ни от този ангажимент.

 

"Обръщам се към вас като към българи. Не може да излезем от договора на база на Виенската конвенция. От него можем да излезем, само ако проектът е изграден. Има такава клауза в договора. Ще дадем основание на Русия и Гърция да искат обезщетение. Какво печелим и какво губим от денонсирането на това споразумение”, каза Димитров и отхвърли притесненията за екологичен ефект като неоснователни.

 

"Векове са водени борби между Русия и Турция за пролива. Изграждането на “Бургас – Александруполис“ засяга стратегически и икономически интереси на Турция. Какъв е интересът на България да защити интереса на Турция”, попита Димитров.

 

"Като е толкова неизгодно, продайте българския дял. Сложете държавна такса”, призова още той.

 

Независимият депутат Георги Терзийски, който преди това бе групата на "Атака", а сега подкрепя левицата и гласува с нея, предложи денонсирането на споразумението за “Бургас-Александруполис“ да влезе в сила едва след като има отрицателна оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Реално обаче проектът има положителен ОВОС от екоминистерството на България.

 

"Това Народно събрание в последните дни и часове от живота си няма нужното доверие, за да приеме в това време този законопроект за денонсиране на споразумението за проекта “Бургас–Александруполис. Изцяло прозира, че този законопроект е продиктуван от чуждо влияние, от интереси, които са извън България", коментира предложението си Терзийски.

 

"Презатлантическите господари на някой искат да бъде приет този законопроект в техен интерес. Беше изтъкнато, че икономически този проект е невъзможен. Защо излизаме от споразумението, за да дадем основание на останалите участници в проекта да искат ние да плащаме неустойки", попита депутатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Не само на тази тръба, но и на заробващата АЕЦ Белене и на Южен поток трябва да се сложи окончателен край. Този "голям шлем", който руското мекере и бивш президент Първанов нахлузи на България, трябва най-сетне да падне. Но проджниците взеха много пари срещу това и ще трябва да ги връщат, ако не и да се разплащат далеч по-скъпо. Но само от нас зависи да не ги допуснем отново на власт, за да осъществят поредното си национално предателство. Защото за тях руските интереси винаги са стояли над българските. Гадове!

  2. Анонимен
    #31

    Хващам се на бас, че ГЕРБ ще спечели изборите и най-сетне ще се отърсим от неизгодните не само икономически, но и политически сделки, които руските лакеи от БСП и техните слуги тук - ДПС и Атака се опитваха да ни наложат. В миналото това бяха десетина проекта от типа на Кремиковци, Заводът за тежко машиностроене и пр., от коит осе отървахме с огромни загуби. Долу мафията БСП, слуги на бандата на Путин, която мачка Русия и я води към гибел.

  3. Анонимен
    #30

    "Припомнете си последните договори за руски газ с Германия и т.н, а ние ще го вкарваме после я от Германия, я от някоя друга "руска " тръба в Европа." ------------------------------- Ами нали Украина точно това направи. Купува газ от Германия. Излиза по-евтино,отколкото да го купи от Русия. Ха-хааааааа..... На "братушките" германците са по-мили от нас и украинците.

  4. Анонимен
    #29

    Gen. Augusto Pinochet: Ей така се прави бизнес с комунистите! Всичкп е гласувано демократично и ако се опитате да възродите тези мафиозни проекти, ще плащате с кръвта си, червени предатели!

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #28
  6. Анонимен
    #27

    Руската агентура БСП, Атака, ВМРО и дълбока ешалонираната руска пета колона побесняха!

  7. Анонимен
    #26

    Време е да се излезе и от "Южен поток". Той не е приоритетен както "Набуко" а и безперспективен тъй като "Газпром" е в лошо финансово състовние за да строи каквото и да е. Путин го разбра и се "пазари" с Украйна да вземе под аренда газопреносната и система.

  8. Анонимен
    #25

    Русия е ретроградна империя и всичките и напъни са обречени на провал.

  9. Анонимен
    #24

    Айде избършете пяната от устата и стига сте се борили с "русофилистици" като донкихотовци с великани-мелници, понеже не виждам и едно мнение в подкрепа на проекта. Или щом е платено да се пишат коментари пишем па макар и без опоненти.

  10. Анонимен
    #23

    20, не ти ли минава през ум, че България може да има свои национални интереси, различни от руските? И какво общо има тази тръба с българските национални интереси?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.