Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първи американски втечнен газ за България

Холандската "Колмар" с оферта да дава и 500 млн. куб. м за бъдещата газова борса

33 коментара
Първи американски втечнен газ за България

България започва да потребява и американски втечнен газ, което е първа стъпка към диверсификацията  на доставките и намаляване на зависимостта от вноса само на руски природен газ. В четвъртък вечерта на гръцкия терминал за регазификация на втечнен газ в Ревитуъа е пристигнал първият танкер с 90 млн. куб. м суровина за "Булгаргаз", чието разтоварване ще започне от 1 юни. Това съобщиха на пресконференция в петък министърът на енергетиката Теменужка Петкова и шефовете на държавните дружества "Булгаргаз" Николай Павлов" и на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Доставчик на суровината е холандската компания "Колмар", която бе сред участниците в първия в историята на "Булгаргаз" търг за алтернативни на "Газпром" доставки на 144 млн. куб. м газ. Той бе спечелен от гръцката ДЕПА, като бе обявено, че постигнатите цени са били по-ниски от тези на руския газ, но не бе посочено какви са те. Третият кандидат бе българския газов доставчик "Дексиа".

От "Колмар" обаче са предложили после на "Булгаргаз" да купи други количества на по-ниски от на ДЕПА цени и това било прието от газовата компания. По информация на Mediapool такава оферта била отправена и от "Дексиа" и  тъй като тарифите били по-изгодни от газпромовските, а и държавният газов доставчик не бил длъжен да провежда търгове за доставки, е решено да се ползват конкурентните услуги.

Сега пристигналите количества газ са за изминаващото второ тримесечие, за следващото "Колмар" ще осигури още 50 млн. куб. м, обясни министър Теменужка Петкова.

"Цените са конкурентни и по-ниски от тези на настоящия доставчик. Смятам, че това е една много сериозна крачка напред към либерализацията на пазара на природен газ в България и един много ясен знак за това, че правителството работи изключително насочено в посока диверсификация и то не само на думи, а и на дела“, каза още тя.

Производител на доставеният вече природен е американската "Шанийр“, която имаше интерес да резервира капацитет от прясно започнатата да се строи газова връзка между Гърция и България, а също така проявяваше интерес да захранва и бъдещия терминал за втечнен газ край Александруполис, в който акционер иска да става "Булгартрансгаз".

Втората доставка на "Колмар" ще е осигурена от "Бритиш Петролеум“, каза Петкова.

Тези количества ще бъдат доставени у нас през точката за достъп между гръцката и българската газова мрежа "Кулата – Сидирокастро“, чийто капацитет бе увеличен от 1 април, обясни шефът на газовия оператор "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Нейният капацитет вече е 4.4 млн. куб. м твърд капацитет плюс 6 млн.  куб. м прекъсваем, което означава, че газопреносните мрежи на двете държави осигуряват възможността до 5 млн. куб м на ден физически да влязат на територията на Гърция от терминала в Ревитуса и да бъдат използвани за целите на българския пазар, каза Малинов.

Целта на "Булгаргаз" е внесените през лятото количества газ от различните на "Газпром" доставчици и на по-ниски цени да бъдат нагнетени в газохранилището в Чирен. Те ще влязат в образуването на цената на природния газ през зимата, когато традиционно суровината  поскъпва. Доставените от ДЕПА количества вече се вкарват в газохранилището. 

От "Колмар" обаче са депозирали в Министерство на енергетиката и заявление за преговори и сключване на споразумение за доставка на 500 млн. куб м за следващите 5 години, които да се търгуват на създаваната в момента у нас газова борса. Очаква се тя да започне работа на 1 октомври 2019 г. Газовата борса е част и от намеренията за изграждане на център за регионална и дори европейска търговия с природен газ – т. нар. газов хъб "Балкан".  Осигуряването на тези количества е втората стъпка по реализацията на поректа ,след като "Булгартрансгаз" успя да сключи договор с "Газпром" за внос на природен газ у нас за "Турски поток" към Сърбия, част от които обаче ще е отива за хъба.

Владимир Малинов каза, че се надява тези 500 млн. куб. м от "Колмар" да донесат добра ликвидност на бъдещия газов пазар у нас.

Всичко това показва, че пътят, по който върви правителството в посока диверсификация, посока либерализация на пазара е правилен, а това, което сме поели като ангажимент го изпълняваме, обобщи Петкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Путин
    #33

    Не сме склонни да се предоверяваме на ГЕРБерски калинки. От Германия и западна Европа четем за американски оферти за шистов газ с 25-30 % по-високи от тези на Газпром, примерно. Не е невъзможно тази първа доставка да е със зарибяваща цена!? Но все пак искаме да видим конкретни цифри. За 1-та , 2-та доставка , за пакета от 500 млн м3. И сами ще преценим ;)

  2. [email protected]
    #32
    Отговор на коментар #31

    Аз като гледам,тези "магарета" вършат нещо полезно за българите,кажи ти твоите бесепари,какво добро направиха за българите,освен че станаха едри приватизатори,на държавни предприятия?

  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #31
  4. Като се има пред вида загубите в хранилището в Чирен, ползата е доста съмнителна.

  5. [email protected]
    #29
    Отговор на коментар #28

    Значи сам прецени," братята", Рашки на какви цени ни продават газа,след като американския ни е по евтин!

  6. Zlatan
    #28

    Президентът на Чехия, Милош Земан заяви пред телевизионния канал Барандов, че покупката на газ от САЩ ще струва на Чехия с 1/3 по скъпо. Президентът отбеляза, че реализацията на проекта Северен поток 2 отговаря на икономическите интереси на Чехия, доколкото обезпечава енергетическата безопасност на държавата с най-малки разходи

  7. Milenca
    #27

    То хубаво втечне газ, по-евтин от газпромовския, ама защо има толкова много посредници? Нушето Петкова ли ги е наредила, или Пеевски?

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #26
  9. Практик от София
    #25

    Въвеждането на нови съоръжения за втечняване на газ в Австралия, Катар и Съединените щати и свръхпредлагането в страните от ОНД доведе до рекорден спад на цените в Европа и Азия.
    В Азия спот цените се сринаха почти три пъти за шест месеца - от 12 долара за 1 мил. британ. терм. ед. през септември до 4,46 долара в средата на март (156 долара за хиляда куб.м). 45% от всички нови съоръжения за втечняване на природен газ през 2019-а година ще бъдат пуснати в САЩ. И максималният капацитет на терминалите

  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #24

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.