Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството може да купи изтребители без конкурс

Най-скъпият проект за армията ще бъде решен с междудържавни преговори

77 коментара

Правителството може да закупи изтребители за стотици милиони евро без конкурс, ако вземе решение да закупи машини втора ръка. Военният министър Аню Ангелов съобщи, че при такъв вариант ще се пристъпи към директни преговори със страните, които разполагат с подходящите машини.

Аню Ангелов на няколко пъти вече даде сигнали, че ще се купуват именно изтребители втора ръка заради непосилната цена на новите и очаква първите машини да пристигнат още 2014 година. В понеделник той съобщи, че до края на месеца ще внесе в Министерския съвет инвестиционен проект за закупуването на самолетите и ще получи мандат за преговори.

Според разчетите на МО проектът ще струва до 400 млн. долара, като идеята е средствата да бъдат разсрочени през годините и да се покрият от бюджета за отбрана.

За да стартира проектът, ще е необходимо и решение на Народното събрание, тъй като промени в закона изискват поръчките в отбраната над 100 млн. лева да минават през парламента.

Аню Ангелов обясни, че досега също са водени преговори формално, а сега предстои правителството да ги официализира.

Европейската комисия изпрати по-рано тази година писма до България, Румъния и Чехия, в които изразява безпокойство, че е възможно сключване на договори за покупка на военни самолети, без да бъдат проведени търгове. ЕК обяви, че процедурата за покупка трябва да бъде отворена, за да се предотврати дискриминация на компаниите от държави членки.

"Спазваме изцяло всички условия на Европейската комисия. Ако самолетът е собственост на компанията, ще има конкурс, ако е на държавата, няма да има конкурс в истинския смисъл на думата", каза Ангелов.

Проектът се движи от работна група в МО, която пряко се следи от министъра.

Румъния обяви миналия месец, че смята да плати около 600 милиона долара в рамките на пет години за 12 самолета Ф-16 втора ръка, които ще купи от Португалия.

България може да избира втора ръка самолети от Португалия, Белгия и други страни, които разполагат с F-16, с Германия, която има Eurofighter Typhoon и други варианти. Шведският концерн СААБ пък обяви, че предлага нови изтребители "Грипен" на цената на втора употреба F-16.

Проектът за закупуването на нови изтребители премина през няколко етапа по време на управлението на ГЕРБ, включително и с опцията да остане за следващото правителство. В крайна сметка обаче договорът вероятно ще бъде подписан до края на мандата.

След като дълго време представяше разчети за проекта доста под пазарната му цена и влизаше в спорове, че той нямало да достигне 1 млрд. лева, Аню Ангелов призна, че различните оферти са били между 600 млн. долара и 1.4 млрд. долара за осем изтребителя.

След това обаче министърът съобщи, че водил "неофициални разговори", за да може държавите и фирмите, които проявяват интерес към поръчката, да си "коригират" предложенията, така че да станат по-поносими за ресурсите на страната.

Ангелов обясни още миналата година, че купуването на изтребител ще е "по-скоро с политическо решение, отколкото с конкурс ".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

77 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #77

    Не че припадам от симпатия по "братска Русия", но "когато фактите говорят и боговете мълчат". Мисля си, няма ли да е по-добре за родното ВВС, ако за тези $400 млн. се купят 10 броя чисто нови Су-35БМ /най-маневреният многоцелеви изтребител, поколение 4 , аналог на F22 Raptor/, отколкото 20 амортизирани стари щайги от Eвропа или никому неизвестният и недоказал се Грипен ... :(... ако ще е гарга да е рошава :))

  2. Анонимен
    #76

    Нека купят некви нови, но не на такива съмнителни цени, най-добре "Мираж 2000" или "Рафал", но да не махат миговете, това е пълна глупост!

  3. Анонимен
    #75

    Е, МиГ-25 не е изцяло от титан, както пишете. Той впрочем и досега е на въоръжение, и си е много добър самолет, а на негова база е МиГ-31, далечният прехващач на Русия, 4-то (или 4 ) поколение.

  4. Анонимен
    #74

    Освен това, Поп Грую, през 60-те години първо, нямаше композитни материали, второ, при подобни скорости са необходими материали съчетаващи лекота, здравина и устойчивост на високи температури. Титанът просто е много скъп. Що се отнася до авиониката на руските самолети, поне това западните специалисти го оценяват, за разлика от домораслите русофоби. Бъди жив и здрав.

  5. Анонимен
    #73

    Поп Грую, МиГ 25 е създаден в началото на 60-те години като отговор на XB-70 Валкирия, стратегически бомбардировач летящ с над 3 пъти скоростта на звука. Този самолет не влиза в производство, за разлика от шпионския SR 71. Той, заедно с МиГ 25 са единствените два самолета развиващи над 3 пъти скоростта на звука. Американският е всъщност малко по-бърз. И двата самолета са изработени от ТИТАН.

  6. Анонимен
    #72

    Без конкурс означава,че някой от "Бойко Б. и сие" ще се облажи здраво.И за пра-правнуците му ще има яки кинти.Това е целта на занятието.Военните нека си бръмчат и да веят знамена по площадите.Бойко ще им покаже пак среден пръст.Както го прави вече три години.И ги лъже,като дърт циганин.

  7. Анонимен
    #71

    Само, че ЕС иска самолетите да са европейско производство. И оттам нататък, цялата подръжка, резервни части и т.н. Парите не трябва да излизат от Европа. Това е директивата. Иначе бой по канчетата. Тъй щото и руснаци и американци, този път само ще зяпат, с течащи лиги.

  8. Анонимен
    #70

    Въобще не ни го обяднявай Аню. Всички знаем, че купуването на изтребителя ще е политическо решение и че ще бъде американски. Една империя сменя друга и поглъща остатъците от нея, включително и пазарите. Въпросът е догога ще се кланяме и въртим като кукла на конци. Поне малко достойнство да имаха нашите управници

  9. Анонимен
    #69

    Каквито и да се , но да не стават само за скраб ?По-паметливите си спомнят , че в близкото минало купувахме фрегати, танкове и друга техника, но освен за старо желязо, за друго не ставаше ?Е може да се използува , ама като руските стражеви кораби разузнавачи в соц.време, дето горяха 5 тона мазут на час !?

  10. Анонимен
    #68

    Руска електроника няма.Нямат даже LCD екрани.Caмолетите им се състоят от двигател и корпус.За Су-30/35 купуват авионика от Франция,Индия или Израел.За ПАК-ФА(Т-50)от Индия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.