Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата не успя да вкара Пламен Бобоков в ареста

20 коментара
Пламен Бобоков, снимка: БГНЕС

Прокуратурата се опита да вкара в ареста бизнесмена Пламен Бобоков, използвайки разговорите му с президентския съветник Пламен Узунов. Експертиза от телефона на предприемача бе представена като доказателство, но по друго дело – разследването, в рамките на което Бобоков е обвинен за участие в престъпна група. Заедно с него към отговорност бяха привлечени брат му Атанас Бобоков, бившият зам.-министър на екологията Красимир Живков и още трима души. Те са заподозрени, че са организирали схема, чрез която опасните отпадъци от предприятието на Бобокови "Монбат" не са били обезвреждани.

Разговорите между Бобоков и Узунов, части от които прокуратурата публикува почти всеки ден, обаче касаят друго дело – за търговия с влияение. По него все още няма обвиняеми, а самият бизнесмен е призоваван и разпитван само като свидетел. Въпреки това разследващите посочиха разговорите като доказателство, че Бобоков може да се укрие, да извърши друго престъпление или да повлияе на свидетели. Съдът отказа изобщо да обсъжда разговорите с аргумента, че те са предмет на друго дело. Апелативните съдии посочиха, че бизнесменът е внесъл гаранцията си от 1 млн. лв. и няма опасност да се укрие. Затова той остава на свобода. Решението е окончателно.

Аз съм потресена!

Бобоков бе арестуван преди няколко дни с аргумента, че не е внесъл гаранцията си от 1 млн. лв. в срок. Още същия ден адвокатът му Ина Лулчева обясни, че забавянето не е по негова вина и че той е платил в момента, в който е излязло окончателното съдебно решение за размера на гаранцията. Въпреки че Бобоков разполага с вносните бележки, той бе арестуван. И първата, и втората инстанция отказаха да го задържат за постоянно.

В четвъртък прокурорите Генка Брезашка и Петър Белчев настояха предприемачът да бъде арестуван. Те посочиха разговорите с президентския съветник и бивш вътрешен министър Пламен Узунов като доказателство за влиянието му върху лица на висши длъжности. Пред съда двамата повториха цялата хронология от прессъобщенията на прокуратурата през последните дни – че Бобоков е оказвал влияние върху назначаването на посланици, че Узунов му е изпратил предварително решението на Върховния административен съд (ВАС) по казуса с либийския танкер "Бадр", че бизнесменът се е опитал да лобира за преизбирането на поста на бившия окръжен прокурор на Русе Николай Николов, че двамата с Узунов били изключително близки, а братът на бившия вътрешен министър имал договор с фирмата на Бобоков "Приста Ойл".

По делото е била разпитана и външният министър Екатерина Захариева, която изцяло е потвърдила прокурорската теза. Тя е разказала, че имала среща с Бобоков в министерството, по време на която той настоявал за посланик в Алжир да бъде назначен дипломатът Румен Петров, който преди това представлява страната ни в Либия, където пък Бобоков имал бизнес. Петров, както и посланикът в Нигерия Жоро Кираджиев са двете имена, които бизнесменът предлага на Узунов в чатовете им.

"Потресена съм от това, което чух, по някакъв начин съм подведена от юридическото си образование и практиката на съдилищата. Всеки гражданин има право на контакт с институциите", заяви в отговор адвокат Лулчева.

Тя посочи, че срещата със Захариева е била във Външно министерство, а прокуратурата се опитвала да каже, че не може един гражданин да се среща с държавен служител.

"Прокуратурата цели тотален контрол върху живота на всеки български гражданин и всеки гражданин трябва да се страхува, ако вие одобрите това", обърна се тя към съда.

Лулчева посочи още, че посланиците се назначават по предложение на правителството, а не според самостоятелно решение на президента. Тя заподозря, че прокуратурата иска Бобоков да бъде задържан не заради процеса, а за да се нанесе вреда на президента Румен Радев.

А защо не го арестувахте още през май?

Освен, че не намери опасност от укриване или извършване на ново престъпление от страна на Бобоков, съдът посочи, че забавянето при плащането на гаранцията не е по негова вина. Лулчева е подала жалба срещу размера ѝ, но тя оставен без разглеждане. Веднага след като разбрала, тя казала на клиента си да внесе парите, което е направено ден по-късно, установи съдът. Затова няма данни Бобоков да се е дръжал недоборосъвестно – явявал се винаги, когато е бил призоваван и си е внесъл гаранцията.

Освен това още в самото начало на делото самата прокуратура е преценила, че няма проблем той да остане на свобода и му е определила гаранция, посочи съдът. Това се е случило през май. Оттогава до сега обстоятелствата не са се променили и няма основание Бобоков да бъде арестуван, посочиха съдиите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анасонлийски
    #20

    Нека Прокуратурата не ни хвърля прах в очите с обвинения за търговия с влияние, относно тези дипломатически назначения. Законът за дипломатическата служба е ясен! Цитирам:
    "Назначаване на ръководител на задгранично представителство
    Чл. 63. (1) Министърът на външните работи внася в Министерския съвет предложения за назначаване на извънредни и пълномощни посланици, постоянни представители при международни правителствени организации и генерални консули.
    (2) Извънреден и пълномощен посланик и постоянен

  2. lindentown
    #19
    Отговор на коментар #15

    Аз пък съм удивен как може да има такива тъпанари като теб, които си мислят, че българската прокуратура е " адвокат на обществото ни".

  3. lindentown
    #18

    Ами за какво България има посланици в разни африкански страни, не е ли за да съдействат на българския бизнес - държавен или частен, за разширяване на пазарите и на търговията на България с тези непопулярни страни ?! Иначе какъв е смисълът на такива места да се назначават посланици, сътрудници и пр. и да се харат държавни пари за тях? Доколкото в България държавен външно-търговски бизнес на практика отдавна няма, и всичко е в частни ръце, и доколкото хора като братята Бобокови са едни от малцината,

  4. .text
    #17
    Отговор на коментар #15

    Глупости на търкалета. Глей си овцете и не се опитвай да мислиш

  5. BLM
    #16
    Отговор на коментар #15

    Куку-руку-ку" Палома-а-а, ай-я-я-ай каква пламенна защита на милиционерите.

  6. nabl
    #15

    Удивен съм, че от 14 поста нито един не е в полза на прокуратурата.А прокуратурата е адвокат на обществото ни!Тя ни защитава от всякакви нарушители на закона!!!А в случаите с олигарсите ни предпазва и от крадците.В този смисъл се чудя нормално ли е някой да работи в твой интерес, а ти да го плюеш???И се сещам за думите на Виолета Радева, които точно описват защо е това объркване, защо у нас пак "свестните считат за луди"???
    Цитирам:Намираме се в стадия на разграждане, на модерно варварство, на профанация

  7. Послушко
    #14

    Българските държавни институции са превзети от една крадлива и отвратителна мафия от доста дълго време. Но по-големи примати от настоящите управници няма. Те са яхнали цялата държава и народ и ежедневно ни унижават с неграмотността, простотията, алчността, наглостта и отвратителността си. Съсипват ни природата, превземат бизнеси, карадат като за последно... Имамусещането, че скоро държавата България ще бъде закрита служебно...

  8. lindentown
    #13

    Наблюдавашия прокурор от специализираната прокуратура по някои от най-нашумелите дела ( М.Стайков, Божков, Бобокови и пр.) е прокурора Ангел Кънев, станал известен преди 2 години с множеството си имотни сделки на подозрително ниски цени с хора от ръководството на Винпром "Пещера" - преки конкуренти на бизнеса на Митю Стайков. Т.е. това си е класически конфликт на интереси, но нито Цацаров, нито Гешев откриха някакъв проблем в това. Това е дяснта ръка на Гешев в специалзираната прокуратура и момче за мокри поръчки. Разбира се, завършил е "право" в Симеоново. Емейл аддрес на лицето: [email protected]

  9. Един препатил
    #12

    След като прокуратурата е убедена, че някой трябва да влезе в ареста и се оказва, че това не е обвиняемият следва, че в ареста трябва да влезе прокурорът. Толкова е просто!

  10. lindentown
    #11

    Ето някои от слугите на Гешев и поръчкови прокурори в специализираната прокуратура ( e-mail: [email protected]): Ангел Кънев Генка Бързашка Петър Белчев А ето и някои от имената на слугите на Гешев в Специализирания наказателен съд (СНС) и Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС): СНС: Силвия Русева ( [email protected]) АСНС (e-mail: [email protected]) Георги Ушев - председател на АСНС Веселина Вълева - зам-предсеател на АСНС Този спъсък ще бъде допълван и опресняван непрекъснато! Оставка на Гешев и на слугите му в специализиранара прокуратура и в Апелативния специализиран наказателен съд!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.