Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са притеснени от АЕЦ "Белене" и "Турски поток"

Увеличава се уязвимостта на България от Русия и проектите крият политически интереси, смятат в Бюрото за енергийни ресурси

30 коментара
Кент Логсдън, сн. Mediapool

САЩ са сериозно притеснени от реализацията на проектите за строежа на АЕЦ "Белене" и на втората тръба на руския газопровод "Турски поток" през България до Сърбия и Западна Европа. Причината е, че с тях се увеличава зависимостта на страната от един енергиен източник, става по-уязвима и зад двата проекта се крият политически интереси. Това коментира Кент Логсдън, първи заместник-помощник секретар на Бюрото за енергийни ресурси на САЩ, в отговор на въпроси на Mediapool по време на среща с чуждестранни журналисти, посветена на разнообразяването на източниците на енергийни доставки.

Той коментира още, че американското правителство насърчава износа на втечнен газ от САЩ чрез регулациите за изграждане на  такива терминали в Щатите и чрез представяне на местните компании, които се занимават с този бизнес, на своите чуждестранни партньори, но не и със субсидиране на цените им за външните пазари. В края на април след среща с председателя на Института за енергийни изследвания на САЩ Том Пайл българският премиер Бойко Борисов каза, че е разговарял с него САЩ да дотират по линия на военното си сътрудничество с България вноса на американски втечнен газ у нас, за да е цената му по-конкурента от тази на руската суровина. 

"Оказваме помощ за промотирането на американските компании при износа на втечнен газ, при изграждането на инфраструктрурата на терминалите за втечняване на природния газ, както и при решаването на проблеми от регулаторно естество", заяви Логсдън. "Помагаме им да навлизат на пазарите на Източна Европа, не и чрез директни субсидии. Разчита се изцяло на търговската инициатива", отбеляза той. По думите му американското правителство не може по никакъв начин да влияе върху цените и те изцяло зависят от пазарите, а бумът на американския втечнен газ в света се дължи на това, че доставчиците му са надеждни и гъвкави. Това позволява засега да се бележи спад на цените на този вид суровина спрямо дългосрочните договори за тръбния газ. "Всяка страна обаче трябва да реши сама за себе си дали и как ще промени доставките на енергийните си ресурси", допълни представителят на Бюрото за енергийни ресурси, което е към Държавния департамент на САЩ и е негов съветник по политиката, сигурността и дипломацията в областта на енергетиката.

Логсдън коментира още, че САЩ са загрижени от реализацията на "Турски поток" през България, заради нарастващата концентрация на руски газ не само в страната, но и в региона. Той отбеляза, че "изграждането на интерконектори на страната е от изключителна важност за свързаността на страната с региона, но те не трябва да водят до увеличаване на зависимостта от един енергиен източник".

Правителственият представител на САЩ обаче изрази подобни притеснения и относно реализацията на руския газопровод "Северен поток 2" – разширение на сегашната преносна система по дъното на Балтийско море от руското за германското крайбрежие. Той припомни, че САЩ продължават да следят ситуацията с реализацията на проекта и остава "потенциалната опасност от налагане на санкции от страна на САЩ за компаниите, замесени в проекта". Засега такива не са гласувани, но проектът се следи отблизо, посочи Логсдън.

Според него основният аргумент срещу проектите "Турски поток" и АЕЦ "Белене" е, "че не може една държава да е напълно зависима от един енергиен източник". "Притеснени сме от уязвимостта и свързаността с политически интереси", каза Логсдън. "Искаме да сме сигурни, че всички проекти, които се случват навсякъде по света, не зависят от един източник на гориво и от един тип гориво. Нашите притеснения, особено в Източна Европа, са свързани с възможността нашите и други международни компании да могат да се конкурират на пазара" посочи висшият представител на Бюрото за енергийни ресурси.

Той допълни още, че САЩ приветстват всички опити на правителството на България да осигурява възможности за доставка на природен газ от различни източници по различни маршрути и междусистемни връзки на страната ни. Изрази и надежда, че Русия и Украйна ще успеят при предстоящите в средата на септември разговори с участието и на Европейската комисия да удължат договора да транзит на руски газ през Украйна за страните от Европа. Той изтича в края на 2019 г. и Москва заплашва да затвори този маршрут и Трансбалканския газопровод, а двете страни не успяват да се разберат за параметрите на новия договор.

Логсдън допълни, че ядрената енергетика е важна част от енергийната диверсификация и намаляването на въглеродните емисии в света, но трябва много внимателен подход по темата в Източна Европа отново заради зависимостта от руските технологии в тази сфера и доставките на свежо ядрено гориво. 

"Компаниите си вземат своите решения", коментира той по повод участието на американската "Дженерал Електрик" в процедурата за търсене на стратегически инвеститор за довършването на АЕЦ "Белене". "Дженерал Електрик" иска да е проектант и да доставя оборудване за турбинната зала на бъдещата ядрена централа. Тя се ангажира да осигури финансиране за своя дял от проекта, а след това инвестицията да ѝ бъде върната при въвеждане в експлоатация на мощността. 

Логсдън коментира още, че изготвянето на енергийните стратегии винаги е измамна работа и най-добрата стратегия е работата по разнообразяването на енергийните източници, но изцяло на търговска основа, а държавата трябва да е отговорна само за регулациите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #30

    САЩ.първо.да.спасят.Украйна...

  2. Bлaдo
    #29

    сега като ги спипат поборниците за "бЭлЭнЭ", че всъщност са обикновени съветски кГб-шпиончета..., и ще ми станете само 'руско НПО' с предмет на дейност: шпшонаж за вража сила... .......... Най-нормалното нещо на света е да си защитиш държавата (България) от родината (русиъ) на гладомора, концлагера и ядрената смърт...

  3. pavel pavlov
    #28

    ОТБЕЛЯЗВАМ ,че не е ЕСТЕСТВЕНО да дежурите по цяла нощ в медиапул. да не спиш заради жена или пък заради купон с приятели разбирам ,но да стоиш буден по цяла нощ заради медиапул и да дращиш глупости означава ,че ти клопа дъската.

  4. pavel pavlov
    #27
    Отговор на коментар #26

    еи аман от "умници"тръгщнали да плашат гаргите.я се вижте ,че сте един файтон хора. още ли не сте наясно ,че българските граждани ви изритаха на бунището на историята.вземете се събудете най после.

  5. бат Ники
    #26
    Отговор на коментар #10

    преслафке, аз никого няма да убивам, защото съм противник на подобни методи, ама има по-нервни от мен, така че си опичай акъла /ако го имаш/.

  6. Коментарът е изтрит в 19:57 на 10 септември 2019 от автора.
    #25
  7. gadev41
    #24

    Не от един источник, освен ако сме ние (сащ)

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #23
  9. анита хегерланд
    #22

    Кой от какво се страхува?! Саудитска Арабия се притеснява, че САЩ са ги изтласкали от пазара на петрол. По техни източници, в момента те продават 70% от световното гориво, което се равнява на 130 милиона барела петрол НА ДЕН. Нашата зависимост е претекст, руснаците да бъда изтласкани от първото място в газовия сектор.

  10. т€еритория на Мики Маус
    #21

    Всеки е получавал в пощата си НЕжелани рекламни съобщения. Често под тях има и хвалебствени коментари от уж опитали продукта. САЩ не искат евтиното за да изберем по-скъпото, но от тях. Политико-идеологическата опаковка ЗЛЕ прикрива икономически интереси на САЩ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.