Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта в Перник преди изборите: Как така ще има режим?!

Показания пред прокуратурата сочат, че нито местните, нито централните институции са се задействали

4 коментара
Язовир "Студена", снимка: Mediapool

Няколко седмици преди изборите бившият шеф на ВиК-Перник Иван Витанов е бил привикан на неофициална среща в областната управа. Там представители на местната власт го попитали дали си представя какво ще се случи, ако се въведе режим на водата. Бившата областна управителка Ирена Соколова и тогавашният зам.-кмет на града Владислав Караилиев ( идвамата от ГЕРБ) били недоволни, че Витанов е поискал да се въведе режим.

Това заявява бившият шеф на ВиК-дружеството в разпита си пред спецпрокуратурата. Протоколите бяха пуснати публично от държавното обвинение с аргумента, че към темата има засилен обществен интерес. Освен разпитът на Витанов, бе публикуван и този на шефката на дирекция "Управление на водите" в МОСВ Илияна Тодорова.

Ти какво си мислиш?

Пред прокурорите Витанов заявява, че е поискал въвеждане на режим през октомври, когато в язовира е имало около 8 млн. кубични метра вода. Преди това, през април, имал неофициален разговор с бившия кмет на града Вяра Церовска от ГЕРБ. След него била издадена заповед, с която се забранявало ползването на вода за други, освен за питейни нужди. Контролът по изпълнението ѝ бил възложен на секретаря на кметството. По това време в яз. "Студена" имало около 12 млн. кубични метра и според Витанов не се налагало въвеждането на режим. През октомври обаче ситуацията била различна. Тогава шефът на ВиК изпратил три писма – до областния управител Соколова, до кмета Церовска и до общинския съвет. Отговор не получил отникъде.

"Може би седмица след изпращането на писмото бяха извикан на среща в областната администрация при г-жа Ирена Соколова на неофициална среща, на която присъства и Владислав Караилиев – зам.-кмет на общината и служителите във ВиК асоциацията на област Перник. На този разговор те изразиха учудване и недоволство от тези писма, попитаха ме какво означава това, попитаха дали си представям какво ще последва и изразиха несъгласие относно предложения в писмото режим на захранваните от яз. "Студена" населени места", казва Витанов.

Няколко седмици по-късно, вече при налични около 5 млн. кубични метра, режим все пак бе въведен. По това време обаче ГЕРБ окончателно бяха загубили изборите и кмет беше настоящият – Станислав Владимиров, подкерпен от БСП.

Бившият областен управител Соколова се раздели с поста си по настояване на премиера Бойко Борисов след началото на водната криза. Тя бе разпитвана само като свидетел. За Караилиев няма информация дори да е бил викан на разпит.

Едва през септември

Единственият обвиняем за водната криза към момента – министърът в оставка Нено Димов – е започнал да се интересува от яз. "Студена" едва през септември. Това твърди в разпита си служителката на МОСВ Тодорова. Причината за внезапния му интерес била въпрос от Владимиров, който по това време бе депутат от левицата, какво се случва с язовира. Едва тогава министърът иска допълнителна информация и във ведомството му изготвят отговор.

От него става ясно, че дори и да не са знаели със сигурност каква криза се задава, са можели да предположат. От самия отговор на Нено Димов ясно се разбира, че още тогава е било ясно, че ситуацията с водата на Перник е критична, но подобни квалификации са заобиколени. Димов уклончиво отговаря, че водният ресурс за Перник е гарантиран до края на годината.

"Наличният обем на яз. "Студена" към настоящия момент е 9.4 млн. куб/м, което е 37,3% от общия му обем. За периода септември – декември са необходими 6.2 млн. куб/м. Предвид, че мъртвият обем на язовира е 2.4 млн. куб/м, обемът, който може да се използва за питейно-битово водоснабдяване, без отчитане на постъпващия приток, е в размер на 7 млн. куб/м", обяснява през септември Димов и още тогава заключва, че "до края на 2019 година питейно-битовото снабдяване на яз. "Студена" ще бъде гарантирано в пълен размер". В тези сметки не влиза водата, която е била подавана за промишлеността в Перник, а само няколко месеца след този отговор на Димов първо бе въведен режим, а той самият – обвинен в безстопанственост, защото не е спрял навреме подаването на вода към предприятията.

Само той подписваше

В разпита на Тодорова се откриват и други интересни подробности. Тя разказва, че министърът на няколко пъти я е викал, за да му докладва състоянието на друг язовир в пернишка област – "Пчелина". Причината била, че имало много сигнали от граждани и неправителствени организации, че рибата във водоема измира. Към "Студена" обаче Димов не проявявал интерес. Дори и след питането на Владимиров през септември нямало някакви извънредни мерки. Чак през ноември, когато режимът бе факт, било ограничено водоподаването към индустрията.

В показанията на Тодорова се намира и подкрепа за прокурорската теза, че Димов е главният отговорен за количествата вода, които всеки месец се вземат от язовирите. Тя обяснява, че процедурата по утвърждаване на въпросните графици е сложна и минава през много нива в министерството, но в крайна сметка стига до бюрото на Ненов.

"Днес извършвахме нарочна проверка и установихме, че липсва заповед на министъра на околната среда и водите, с която той да е делегирал това си правомощие за утвърждаване на графиците за водовземане на някой от зам.-министрите или на друго длъжностно лице в МОСВ", казва Тодорова. Тя си спомня, че заместникът на Димов Николай Кънчев е подписал два или три графика, но тогава министърът отсъствал.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #4

    В някои държави министрите не са специалисти. Те са политически лица, като задачата им е да дават посока за работата на ведомството. Безсмислено е да се праща на министър да подписва безброй документи. Нито ги разбира, нито ги осмисля. Това разбира се не означава, че Нено Димов е невинен.

  2. ImBlack
    #3

    Това изяснява, че за настоящото състояние в Перник вина носят основно ГЕРБ. С цел да не излезе наяве преди изборите забатачването, до което са докарали държавата, са блокирали вземането на ефективни мерки.

  3. mediaman
    #2

    "Водата си пихме със сребро, Дървата ни идат с пари. Нашите гонители са на вратовете ни.Трудим се и почивка нямаме" Плач Еремиев 5.4

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Ония, които без закон са съгрешили, без закон и ще загинат, а ония, които при закон са съгрешили, чрез закон ще бъдат съдени! Всички съгрешиха и вкупом непотребни станаха.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.