Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Южен поток" може да поскъпне до 27 млрд. долара

Брюксел изчаква пълната информация по проекта, преди да говори за отстъпки

12 коментара
"Южен поток" може да поскъпне до 27 млрд. долара

Строежът на газопровода "Южен поток", който ще доставя руска газ в Европа, заобикаляйки Украйна, може да достигне цена от 27 млрд. евро, пише руското издание "Комерсант" в петък. Ден по-рано британски експерти прогнозираха, че тръбата може да поскъпне от сегашните 16 млрд. евро до 20 млрд. евро, а България подписа последна инвестиционното си решение за проекта, което позволява на 7 декември да бъде направена планираната предварително първа копка на 7 декември. Одобрението идва в замяна на "безпрецедентна", според коментари на руски издания", отстъпка в цената на газа за България.

Еврокомисарят по енергетиката Гютнер Йотингер обаче предупреди, че Брюксел ще изчака пълната информация за маршрута, капацитета и екооценките на "Южен поток", преди да се произнесе дали разрешава изключения от европейските правила за енергийния пазар. Той допълни, че е рано още да се говори за възможни преференции за "Южен поток" от страна на Европейската комисия.

 

Проектът бързо поскъпва, пише "Комерсант". Само преди месец "Газпром" оценяваше цялостното му изграждане за 15.5 млрд. евро. Миналата седмица обаче от руския газов монополист заявиха, че цената е нараснала на 16 млрд. евро, от които 6 млрд. са за сухопътния участък.

 

Сметките на досегашните оценки на трасетата през различните държави, през които трябва да минава тръбопроводът, обаче сочат друго. В процеса на подписване на окончателните договори с транзитните страни, Словения оцени своя участък (265 километра) на 1 млрд. евро; Унгария (230 километра) – 600 млн. евро; Сърбия (470 километра) – 1.7 млрд. евро и България (540 километра) – 3.3 млрд. евро, което общо прави 6.6 млрд. евро.

 

"Газпром" не крият, че всички оценки са предварителни, а окончателната стойност на газопровода ще стане известна през 2013 г., посочва "Комерсант"

 

Според експерта Валерий Нестеров от "Сбербанк Инвестмънт Рисърч", на "Газпром" ще са нужни поне още 10 млрд. евро за разширяване на единната газова система в Русия за подхода към Анапа, откъдето ще започне морската част на "Южен поток", за да се обезпечи преносът на необходимите количества газ за тръбопровода.

 

Анализаторът Михаил Карчьомкин пък смята, че общите разходи на "Газпром" - без партньорските инвестиции, за нови газопроводи, включително "Южен поток", ще надхвърлят 35 милиарда евро. Това са гигантски капиталовложения, които ще донесат щети, а не печалби и именно проектът "Южен поток" може да предизвика фалит на "Газпром" - "като в Библията, да стане последната сламка, счупила гърба на камилата", предупреждава той.

 

При все това "Южен поток" "със сигурност ще позволи на Русия да диверсифицира маршрутите за доставка на газ. Най-малкото да намалим плащанията за транзит и да направим Украйна по-сговорчива, когато преговаряме да купим от нея дял в газотранспортната ѝ система", прогнозира финансовият консултант Николай Подлевских пред "Ведомости".

 

След построяването на "Южен поток" обаче за Русия обаче ще е"просто нереално да натовари всички тръбопроводни системи, водещи към Европа. Не се очертава тръбите да бъдат натоварени напълно дори в обозрима перспектива", предупреждава руският експерт.

 

В същото време Йотингер определи като "преждевременни" разговорите за възможни преференции, които Европейската комисия би могла да даде на проекта. Става дума за изключения от Третия енергиен пакет на ЕС, който задължава собствениците на енергийна инфраструктура да гарантират достъп до нея и за алтернативни доставчици, но Русия е против подобно изискване.

 

Еврокомисарят подчерта, че основният въпрос за ЕК при оценката на "Южен поток" ще бъде защитата на околната среда и съответствието с правилата на вътрешния енергиен пазар, предаде БНР. Той припомни, че когато достигне територията на Евросъюза (първата страна е България) проектът ще трябва да бъде съобразен с европейските изисквания.

 

Гюнтер Йотингер нарече "Южен поток" много интересен проект, към който ЕК е готова да се отнесе конструктивно. "Все още обаче нямаме информация за важни неща - като откъде ще минават трасетата и какви капацитети ще се развият", каза Йотингер. "Не знаем дали газопроводът ще продължи до Гърция, до Сърбия или до Италия", допълни той.

 

Запитан вижда ли проблем между обвързването на подписаното с България споразумение за "Южен поток" с бъдещата отстъпка в цената на газа за страната, комисарят по енергетиката заяви, че това е въпрос за партньорите по договора, предаде БНР.

 

Според "Комерсант" с подписания в четвъртък договор "Газпром" е склонила да даде на България една от най-ниските цени за изнасяното гориво в стремеж да спаси сроковете по проекта "Южен поток", обещани преди година на Владимир Путин.

 

България от самото начало бе сред най-несговорчивите източноевропейски държави, коментира електронното издание "Взгляд". Схващайки важната си роля за "Южен поток", тя реши да се възползва от това и да си издейства отстъпки от Русия - получи от "Газпром" най-голямата отстъпка в цената на газа сред европейските купувачи, "цели 20 процента", посочва изданието.

 

Според цитиран от него руски експерт Виталий Крюков обаче цената на руския газ за България от самото начало е била сред най-високите - над 500 долара за 1000 куб. метра и затова на страната напълно обективно е била предоставена по-голяма отстъпка, отколкото на други купувачи.

 

България плащаше 510 долара за кубик руски газ, а Германия - 450 долара, посочва |Крюков и припомня, че в момента "Газпром" прави отстъпки и на други купувачи. Полша например получи отстъпка от 12 до 16 на сто според различни оценки - твърде близо до българската, а през Полша не минават никакви руски тръбопроводи, казва специалистът.

 

"България плаща за руския газ с 50 долара за кубик повече от Германия. Но цената на газа за крайния потребител в България е с 230 долара по-ниска, отколкото за крайния потребител в Германия. Толкова е крива системата за доставка на газ до крайния потребител в Западна Европа, там има цял куп свои посредници", отбелязва ръководителят на руския Фонд за национална енергийна сигурност Константин Симонов.

 

Освен "безпрецедентните отстъпки за газа", България ще получава според новия десетгодишен договор с "Газпром" близо 2.9 милиарда куб. м газ директно, без посредници, пише "РБК дейли", като се позовава на българския премиер Бойко Борисов.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Да се чуди човек на руската търговска и индустриална политика?Да "транспортират"природен газ на 8-9000 клм,да се влагат за това $27 млрд.за което възвръщаемостта е почти фантасмагория,защото няма начин, пренесения на такова растояние газ да бъде евтин,а това означава и липса на пазари.От "проектните 63 млрд.м3 годишно по "Южен поток",могат да се произведат повече от 25000 ТЕРАВАТА електроенергия /без почти 30000 ТЕРАВАТА топлинна енергия - от 250 м3 газ се добива 1 MW електроенергия и 1.2 MW топлинна

  2. Анонимен
    #11

    Борисов предаде и България и Европа!!!

  3. Анонимен
    #10

    Из форума се носи жален вой от костовите сектанти. Това показва, че този път Б.Б. не е направил грешка.

  4. Анонимен
    #9

    Комунистите, Първанов, Р. Овч. и българските и руски тайни служби, като и олигархичните им структури, постигнаха това, което сами не посмяха да направят за цяло десетилетие - предателство на българските национални интереси и даже предателство на националната ни сигурност. Постигнаха го чрез "ДЕСНИЯ" Борисов, специално издигнат от тях от недрата на организираната престъпност, за подобни случаи и за този ден.
    Няма да се очудя, че когато народът ни осъзнае ПРЕДАТЕЛСТВАТА в полза на комунистическа

  5. Анонимен
    #8

    17 ноември 2012
    Българските власти се правят, че защитават националния интерес по проекта „Южен поток”, а „Газпром” – че прави отстъпки. Това посочва руският експерт Николай Марченко пред специализираното издание „Енерджи експертс”, цитирано от „Фокус”. Докато експертните групи по време двустранните преговори спорят по основните въпроси, политиците БЪРЗАТ да подпишат инвестиционното решение за строителството на „Южен поток”, без да се впускат в подробности. Но, бързайки да подпише документа, БЪЛГАРИЯ

  6. Анонимен
    #7

    С подписването на Южен поток ГЕРБ за сетен път показа, че интересите на Русия са по-важни от интересите на България. Заробването ни от Русия продължава, имаме си и руски територии - Лукойл и Росенец, Камчия, стотици имоти по черноморието, квартал във Варна, Банско и т.н. ГЕРБ=БСП Атака. Руснаците снизходително гледат на нас и с право, защото самото ни правителство е родоостъпническо.

  7. Анонимен
    #6

    НЕма страшно. Ганьо може едновременно да плаща в евро и да се усмихва в партер на изток.

  8. Анонимен
    #5

    Тапърва ще видим рисковате,които ни носи Южен поток!

  9. Анонимен
    #4

    Не на руската газова инвазия, не щем вонящият руски газ той е имперски. Искаме газ от Норвегия, той е демократичен и красив.

  10. Анонимен
    #3

    TRJABVA DA SE GOTVIM ZA VUORUZENA BORBA ,PO PODOBIE NA "BJALATA REVOLIUCIJA",KOJATO OBHVANA ARABSKIJA SVJAT....!NASHITE NACIONALNI INTERESSI,SA ZAPLASHENI OT RUSKITE IMPERSKI DOMOGVANIJA ,NA BALKANITE!!!!NJAKOI SHTE VUZRAZJAT I SHTE KAZAT "GLUPOSTI"..NO REALNOSTTA PRIDVIZVA VUORUZENIJA SBLUSUK U NAS MNOGO BUZO !!!!POLOZENIETO U NAS MNOGO SKORO SHTE BUDE NE-UDURZIMO!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.