Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът отвори водния сектор за реформи и поскъпване на цените

ВиК-отрасълът остава разкъсан между шест министерства

8 коментара
ВиК-секторът се нуждае от между 12 и 43 млрд.  лв. инвестиции

Парламентът отвори пътя за дългоочаквани, макар и полвинчати реформи във водния сектор, но също така и на поскъпването на ВиК-услугите. Това стана в сряда с приемането на подготвяната години наред Национална стратегия за водите. Документът също така оставя водния сектор разкъсан между шест министерства и отговорността при евентуални рискови ситуации като наводнения, засушаване и лошо качество на водата ще продължи да е размита. Мини правителство наречено “воден съвет” ще решава за инвестициите в сектора. Минералните извори и Черно море неясно защо останаха извън водната стратегия.

Очакванията са документът да отвори вратата за реформа в сектора, за която се говори от десетилетие, но на практика не се случва. Той е първият от общо 13 нормативни акта, които страната трябва да приеме до края на 2013 г., ако иска да получи европейско финансиране за сектора след 2014 г.

 

“В дългосрочен хоризонт не се очаква краен недостиг на водата у нас. Проблем ще бъдат годините на суша и екстремно големите валежи. Трябва да сме готови за тези екстремни ситуации”, заяви министърът на околната среда и водите Нона Караджова при приемането на документа.

 

Цената на водата тръгва нагоре

 

Водната стратегия освобождава цената на водата. Освобождаването означава едно – повишаване на цената на водната услуга, заяви Джевдет Чакъров от ДПС, който бе министър на околната среда в правителството "Станишев".

 

Така вече в бъдеще ще се фактурират в цената на услугата и направените инвестиции в мрежата. Сега това не беше задължително и кметове и държавата субсидираха услугата и задържаха цената на водата на някои места по-ниска в сравнение с други. С промяната на правилата цената за кубик вода в Пазарджик трябва да скочи от 53 ст. в момента на над 2 лв., а в Добрич - от 2 на 8 лв., пресметна Димчо Михалевски от БСП.

 

Към цената на водата се прибавя и такса, която ВиК-операторите ще отчисляват за почистване на реките. Това също е предпоставка за поскъпване на питейната течност, смятат депутати.

 

Проучване сред населението в страната показва, че хората декларират готовност да плащат и по-големи сметки за вода, ако знаят за какво са вложени средствата, каза по време на гласуването министърът на околната среда Нона Караджова.

 

Стратегията предвижда всички цени във водния сектор да се регулират като всяка област ще има един оператор и еднаква цена за цялата територия. Цените ще продължават да се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

 

Екоминистерството водещо, но с помощници

 

Водещата отговорност за водния сектор е на Министерството на околната среда, но съвместно с министерствата на регионалното развитие, на земеделието и на икономиката. Тези институции ще провеждат държавната политика във водния сектор, е записано в стратегията.

 

Регионалното министерство ще отговаря за водоснабдяването и канализацията, икономиката – за хидроенергетика, а земеделието – за напояването. За всеки един от тези отрасли, съответното министерство трябва да напише също стратегия, предвижда одобреният документ.

 

“Стратегията за водния сектор не дава отговор по отношение на йерархията и за това кой ще е водещият субект в сектора”, каза Джевдет Чакъров от ДПС. Той попита към кого ще трябва да се обръщаме при кризи с наводненията например. Стратегията има йерархия, отговори му Веселин Давидов от ГЕРБ.

 

“Нямаме добра координация в рамките на изпълнителната власт за това кой отговаря за водния отрасъл”, смята независимият депутат Димитър Чукарски.

 

Воден съвет ще решава за инвестициите

 

Стратегията предвижда създаване на “Воден съвет” от шестима министри – на околната среда, на финансите, на регионалното развитие, на земеделието, на икономиката и на здравеопазването. Той ще одобрява всяка година план за инвестиции във водния сектор. Според стратегията нужните средства се оценяват между 12 и 43 млрд. лв.

 

Независимият Чукарски попита в какъв период от време правителството има амбиция да завърши изграждането на ВиК-мрежата в страната. За проблемите във водния сектор се говори, само когато хората страдат от липсата на вода или от наводнения, смята депутатът. Според Чукарски от 1989 г. досега реално няма завършен нито един язовир и съоръжение за напояване.

 

Водният съвет ще прави още и предложение за нивото на таксите за водоползване и ползване на водните обекти. Това противоречи на Закона на водите, отбеляза Димчо Михалевски от БСП.

 

Водният съвет ще е част от управлението на Предприятието за управление дейностите по опазване на околната среда, което в момента е на подчинение на ведомството на Нона Караджова.

 

Без минералните извори и Черно море

 

Минералните извори и Черно море не са включени в обхвата на водната стратегия. Това прави документа непълен и небалансиран, защото 80% от стратегията е концентрирана върху ВИК-отрасъла, коментира Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.

 

Според него в момента се действа под натиск и прибързано с идеята да имаме документ, който да покажем на европейските институции, че правим нещо в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Това е реформа, която едва ли ще доведе до някакво подобрение на водните услуги.
    Ако не се изработи механизъм за конкуренция между водните оператори или мениджърите, няма да има особени резултати. За целта следва задължително да се провеждат НЕНАГЛАСЕНИ конкурси със защита на бизнес план. Спечелилият конкурса да управлява предоставянето на водната услуга за срок от 3 години и ако показателите са добри (изпълнява се успешно бизнес планът от конкурса), да продължи да прави това за още 5-7 години.

  2. Анонимен
    #7

    ВиК са комунистически мастодонти. Всичките пари ще отидат за още по-голямото раздуване на щата и неефективно управлене.

  3. Анонимен
    #6

    Какви реформи, каква стратегия при 60 % загуби и не събрани вземания от клиентите.Това са двата фактора, които трябва да се преодолеят и тогава да е ясна стратегията .Когато това не стане, се надува цената на водата като най-лесно условие за намаление на реализираните загуби

  4. Анонимен
    #5

    МАЛОУМНИ ЖУРНАЛИСТИ! СТРАТЕГИЯТА СЪВСЕМ НЕ Е ОТЛЕЖАЛА, А Е ПРЯСНО РАЗРАБОТЕНА И ТАКАВА ДО СЕГА НЕ Е ИМАЛО. ЗА ДА СИ ВЪРШИТЕ РАБОТАТА КАЧЕСТВЕНО ТРЯБВА МАЛКО ПОНЕ И ДА ЧЕТЕТЕ, А НЕ САМО ДА ПУСКАТЕ КЬОРФИШЕЦИ!

  5. Анонимен
    #4

    Сега водата в по-вечето квартали не става за пиене. Купува се минерална вода, с което семейният бюджет се нарушава значително. След честите "ремонти" с часове тече вода с различни цветове, което води до трайно оцветяване на фаянса и физическите примеси в нея повреждат ВиК устройствата.

  6. Анонимен
    #3

    В цената на водата ще влизат и огромните заплати на чиновниците от Софийска( френско- английска) вода, хрантутниците от бордовете на директори, всичките им екстри, коли, бензин, рушветите( 2 млн.евро) на политически плазмодии като хидроинженерина Меди Дог, рушветите по всички обекти на ВИК0 пречиствателни станции, водопровди- всичко

  7. Анонимен
    #2

    Парламентът бил отворил водния сектор за реформи и поскъпване на цените.При управлението на ГРОБ това е съвсем очаквана новина. Поскъване на тока, на парното, на водата и на всичко останало е запазаена марка на геЙберастите. Към това да добавим и замразените пенсии заплати и допълнителни данъци. И всичко това видете ли според българомразеца Шимон Дянков води до повишаване на жизненото равнище на матряла и особено на пенсионерите. Без да се замисля пак ще гласувам за тези боклуци. МАЗОХИСТ ГЕРБЕРАСТОВ

  8. Анонимен
    #1

    Водата задължително по БДС и със сертификат "Стара планина".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.