Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата се отказа да национализира ВиК-сектора

Брюксел плаши да спре парите, ако не приемем Закона за водите

12 коментара
Държавата се отказа да национализира ВиК-сектора

Заради съпротивата на местната власт държавата се е отказала от идеята да национализира водния сектор. Отстъпката е при условие, че кметовете се съгласят на уедряване на ВиК дружествата от 54 на 28. Докато държавна и местна власт обаче спорят по промените в Закона за водите, България може да остане без средства за нови водопроводи и канализация след 2014 г. Причината е, че през следващия програмен период пари ще се дават само срещу реформи. Това стана ясно по време на дискусия за реформата в сектора, организирана от КНСБ.

Ако не постигнем единодушно решение по отношение на Закона за водите и регламентация на сектора, рискуваме да стигнем до даване на обяснения на хората защо са ни спрени парите по оперативна програма “Околна среда“ за следващия програмен период от Европейската комисия, каза зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев.

 

Реформата в сектора отдавна трябваше да е факт, като по времето на тройната коалиция Брюксел замрази временно парите заради забавянето ѝ и надутите цени на водни проекти. Сега този риск отново излиза на дневен ред.

 

Причината е в съпротивата на местните власти да се одържавят ВиК-активите и окрупняването на сектора. Опасенията на кметове са, че това ще доведе до качване на цената на водата на някои места. Синдикатите пък са притеснени, че ще има съкращения, а обществеността смята, че одържавяването на ВиК-мрежата е първа стъпка към концесиониране или бъдеща приватизация.

 

Отстъпка за ВиК-мрежата

 

Държавата се е съгласила да отстъпи ВиК-активи да останат общински, стана ясно от дискусията. Държавни ще бъдат само язовирите, както и съоръженията, които обслужват или преминават през територията на няколко общини.

 

Зам.-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева подчерта, че всеки актив трябва да има ясно обособен оператор. Наводненията и човешките жертви през тази година бяха причинени от това, че няма ясно обособени отговорници за състоянието на ВиК-съоръженията в страната, смята Василева.

 

Въпросът за окрупняването на водните дружества обаче остава отворен. Министерството на регионалното развитие настоява техният брой да бъде намален от 54 на 28 – колкото са областите в страната. Аргументите са, че това ще доведе до подобряване на услугата, повече инвестиции и съответно намаляване на загубите на вода.

 

Кметове обаче твърдят, че това ще доведе до покачване на цената на водата и е крачка към бъдещето концесиониране и приватизиране на мрежата.

 

Целта ни е да направим ВиК-дружествата по-силни, а не по-атрактивни за някой друг, заяви зам.-министърът на регионалното развитие. Той не очаква след уедряването им те да бъдат приватизирани.

 

Министерството на регионалното развитие е започнало разработването на Наредба за изисквания към дейността на ВиК-операторите. Тя ще наложи минимален праг, на който всяка компания и оператор да отговарят. Изискванията в документа ще бъдат количествени, но съобразени с дължината на мрежата или броя на жителите, на които операторът предоставя услугата. Документът трябва да е готов до половин година.

 

Цената на водата за едни поскъпва, за други поевтинява

 

Предстоящите промени във водния сектор няма да променят начина на образуване на цената на водата, но ще се стигне до процес на изравняването ѝ на територията, обслужвана от един оператор. Това означава, че за едни места цената на водата ще поевтинее, а на други ще се качи.

 

"За мен е важно на територията на един оператор да имаме единна цена, независимо дали водоснабдяването е гравитачно, помпено или смесено. Това предполага изравняване на цените на територията на един оператор", заяви Симидчиев.

 

Ще се промени методът на формиране на такса водоползване, съобщи зам.-министърът на околната среда Ивелина Василева. Това се прави заради използването на питейна вода за напояване при летните жеги.

 

КНСБ настоява за приемане на система за подпомагане на бедните, като държавата поеме заплащането на част от изразходваната вода.

 

Освен това синдикатите искат още част от печалбата на ВиК-дружествата, както и част от таксата водоползване да се използват конкретно за подмяна на водопроводната мрежа.

 

Безработни ще има, но не много

 

Окрупняването на ВиК-сектора ще доведе до безработица, но тя няма да е голяма, стана ясно още от дискусията. Причината е, че технически състав няма да се освобождава. Съкращенията ще са основно сред дублираните административни длъжности, посочи Симидчиев.

 

"Напоителни системи" излизат на уличен протест заедно със синдикатите, защото не са получавали заплати от няколко месеца, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му държавното предприятие, което е на подчинение на Министерството на земеделието, е в колапс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    гледам доста хора се изказват за връзката производителност на труда и заплащане, но никой не казва каква е тази връзка. Никой работник няма интерес да си повишава производителността на труда, защото в трудовия му договор липсва клауза, според която при повишена производителност, той взима по-голяма заплата. Подразбира се, че повишението отива само в повишение на печалбата на работодателя. Ако обаче има механизъм повишението да отива и в работодателя и в работника, то тогава може да се очаква увеличение, иначе работника все така ще се прави, че работи, а работодателя ще се ядосва, че не е по-добър ;)

  2. Анонимен
    #11

    Сравнете производителността на труда в българско ВиК и западноевропейско и ще видите защо няма пари в сектора. А качеството на работата зависи от заплатата. Ниска производителност, ниски заплати ниско качество, аварии безкрай.

  3. Анонимен
    #10

    Eхееей, последната публикация по темата е от април. Егати скоростта!!!!!!!!!!!

  4. Анонимен
    #9

    В сайта на МРРБ, не прочетох, че собствеността се запазва общинска. Извън урбанизираната територия - държавна. Така пише в проектозакона. Кое е вярното?

  5. Анонимен
    #8

    Средностатисти4еският синдикален лидер е 4ове4ец, който е невероятно уплашен за кожата си и със зъби инокти брани статуквото - ина4е как 35 5 от работното време ще прекарва в семинари и весели профве4еринки.

  6. Анонимен
    #7

    Аз пък се опасявам, 4е в Общините няма подготвени специалисти, които да управляват водните процеси, с изкл. на София, Варна, Бургас, Пловдив и Стара Загора. Държавата е вменила като задължение на общините всевъзможни неща - минерални води, язовири. По каква схема тези ресурси и процеси могат да се управляват ефективно? В Прованса няма експерти...А само политици и съветници.

  7. Анонимен
    #6

    Относно коментар №2
    Напълно сте прав. Като четях коментара Ви, имах чувството че съм го писал аз. Но не съм. Бих добавил, че планираното уедряване на ВиК дружествата е в посока на нарушение на принципите на "Устойчива Европа", където се счита, че наличието на подземни и повърхностни води се различава значително в отделните райони и всеки район на дадена страна трябва да се приспособи към своето специфично Екологическо пространство на водата. Уедряването на ВиК дружествата, чрез усредняване на икономическите

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  9. Анонимен
    #4

    Сравнете производителността на труда във водния сектор в БГ и в западна Европа пък после пишете статии.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.