Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За водния сектор и еклерите

19 коментара
С публикацията си от 3 ноември за неразбориите във водния сектор Мediapool хвърли камък в блатото на родната бюрокрация – и слава Богу – крайно време беше.

Поне две генерални дирекции в Европейската комисия години наред чакат да предприемем някаква стъпка в полезната посока, така щото порочният кръг на размитата отговорност най-сетне да бъде разчупен. Нашата страна е може би единствената в ЕС, където управлението на водния ресурс е безхаберно разхвърляно между 5 централни ведомства, но две от тях – Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) – все не могат да си поделят баницата. Това ми припомня думите на един френски експерт от времето, когато се създаваха басейновите ни дирекции: “Водният сектор на посткомунизма – казваше той – прилича на еклер. Всеки знае, че е сладък, но който го пипне – се цапа.”

Тук е редно да се подчертае, че проблемът не опира до министъра на околната среда и/или до министъра на регионалното развитие. Грешката е системна и затова напрежението ще продължи да съществува, независимо дали е в периметъра “Арсенова – Церовски”, “Чакъров – Гагузов” или “Караджова – Плевнелиев”.

Липса на координация на политики с финанси

Защото просто няма как МОСВ да управлява милиарден финансов инструмент и да носи отговорност за пречистването на отпадните води, а в същото време да няма никакъв административен лост спрямо действията (или бездействията) на водните оператори. В същото това време принципалът на държавните дялове във ВиК-дружествата хвърля огромни усилия в строежа на автомагистралите (дано да успее!) и ведно с това ръководи оперативна програма, която пък няма нищо общо с пречистването на водите – така циркът става пълен.

Прибавете към това, че Европа няма да търпи повече липсата на генерално планиране, а за изготвянето на въпросните планове на ВиК-операторите отговаря отново МРРБ. Срокът обаче изтича в края на тази календарна година, а до този момент нито един план (извън онези по програмата ИСПА) не е готов.

Проблемът става още по-сериозен поради факта, че Брюксел демонстрира трайно одобрение за процеса, по който бяха стиковани процедурите за финансиране на водните проекти по оперативна програма “Околна среда”. Което доказва, че въпреки политическото джафкане в два поредни мандата може да се свърши и полезна работа. Същевременно обаче това подсилва риска от липсата на професионално планиране за период от 15 до 20 години напред, защото – както вече бе споменато – ВиК-дружествата не разполагат с нищо друго, освен със закостенелите си 5-годишни планове, които са антипод на всяка идея за модернизация, обслужвайки единствено търговците на дребно.

Поредното предупреждение се “пече“

Европа обаче няма да ни позволи да работим на парче – това е повече от ясно, така че Мediapool са прави да бият камбаната – поредното писмо вече се “пече” в Брюксел и рискът от санкции е напълно реален. Размотаването с генералните планове за водните оператори и с наредбата за ВиК-асоциациите може да ни струва почти един милиард евро – колкото е остатъчният ресурс по първата приоритетна ос на оперативна програма “Околна среда”.

Но не бива и да очакваме, че писмото ще ни предложи решение. То само ще напомни, че сме поели ангажименти, че противоречието е заложено дълбоко и че се нуждаем от решителни стъпки и преустройство. Защото проблемът има много измерения – собственост, планиране, раздържавяване, естествени водосборове, ценова политика, социална поносимост, поправки в закона за водите и прочие. Брюксел обаче действа по утвърдени правила и не предписва рецепти. Там – дори и подсъзнателно – спазват принципа на един от първите бащи на европейския дух и Просвещение. Защото според Галилей “не можеш да научиш никого на нищо; можеш само да му помогнеш да го открие в себе си.”

Следователно възниква въпросът – кой е полезният ход на национално ниво в случая? Защото за месец и половина генерални планове не можем да напишем – това е ясно; а дори да ги напишем някога – те няма да вършат работа, защото са писани не там, където трябва.

Така че циреят на истината трябва да се спука и “еклерът” на ВиК-дружествата да се премести от едно място на друго. Водните оператори трябва да се намират там, където са басейновите дирекции – друго решение няма. Идеята не е нова и се предлага поне от 10 години насам, само че политическите кабинети на МРРБ получават адреналинов шок всеки път, когато я чуят. Поради същата причина изгубихме години в писане на нов закон за ВиК, който развиваше нелоши идеи, но който нямаше как да бъде приет, защото не решаваше основното противоречие и оставяше ВиК-операторите в ръцете на МРРБ, където вече не им е мястото.

Теории на оздравяването

Естествено – може да се теоретизира и в другата посока – да се преместят в МРРБ басейновите дирекции барабар с оперативна програма “Околна среда” – но едва ли има наивник, който да вярва, че до края на този програмен период това може да се случи. Докато преместването на една ВиК-дирекция от МРРБ в МОСВ е постижимо, макар и временно спасение. Защото горещият картоф за истинското преструктуриране няма да ни отмине – при това няма значение дали ще сливаме министерства или ще програмираме нова изпълнителна агенция за еврофондовете – това си остава наш проблем. Еврокомисарите искат резултати, а начините за постигането им са винаги повече от един.

И все пак би било добре, ако първата реформаторска стъпка в управлението на водния сектор бъде направена от настоящия регионален министър – защото при всеки следващ ще ни струва все по-скъпо. Трябва най-после да излезем от мандатното тесногръдие и да преодолеем ведомственото късогледство. Трябва освен това да приемем, че оздравителните действия понякога са болезнени и че най-добре си помага онзи, който си помага сам. Трябва обаче смелост, за да погледнем истината в очите и да признаем проблемите. Оттук нататък само безкомпромисният прагматизъм ще ни спаси от закъснението – за многообещаващи теории и стратегии вече нямаме време. Защото не бива да забравяме думите и на друг европейски духотворец – Оскар Уайлд – който ни напомня, че “обществото понякога прощава на престъпниците, но на мечтателите – никога.”

* Авторът е бивш ръководител на управителния орган на Оперативна програма “Околна среда“

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 123
    #20

    една писане в защита на Боко Тиквата, не ти е како работа

  2. znam
    #19

    Защо не разказвате нещата просто и разбираемо? Така че и най-незапознатият с проблемите да проумее за какво пишете. Говориш си нещо свое, нещо, което ти си знаеш, и не те е еня за читателя. Прочети си горните "метафори" и ги съотнеси към незапознаните с проблемите хора! Пълна боза!!!

  3. Eвропеец
    #18

    Защо МОСВ, подеде пред ЕК невярна информация относно междинните звена по оперативната програма? Ако беше изпълнено решението на МС, по Приоритетна ос 1 изпълението да бъде поверено на МРРБ .... това нямше да се стигне до тук. Едва ли някой не знае, че МОСВ и денонощно да работи до края на програмния перод ... пари по приоритетна ос 1 няма да бъдат усвоени - е може би 10 %.

  4. водар
    #17

    Преструкторирането на водния сектор не е извършено до момента и затова нещата не вървят. Знайно е защо Плевнелиев се опъва за ВиК.Нима кмета на Бургас не може да си даде плажовете на концесия та точно Плевнелиев знаел какво да прави в моята къща.ВиК ТРЯБВА ДА БЪДАТ ОСВОБОДЕНИ ОТ ДЪРЖАВАТА, ТОВА Е ПЪРВО, да станат собственост на общените. Стига случайни министри да не знаят какво да правят със сектора.Да не говорим за ДКЕВР който несполучливо иззе функцийте на МРРБ И ОСЪЩЕСТВЯВА ЧАСТНИ ИНТЕРЕСИ В ОЩЪРБ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ.Ако правите нещо съществено различно от предишните господа от ГЕРБ направете го иначе се прияждате вече от популизъм.

  5. стар водар
    #16

    Това го знаят много хора във водния сектор, и то не от сега. Знаят го и сега управляващите.

  6. аз
    #15

    За сведение след около два месеца Софиянци ще бъдат възседнати от Французи да управляват соф. вода, дано да е за добро, надявам се. Иначе досега соф. вода черпи от яз. Искър 240 мил куб. метра вода и фактурира пред очите на ДКЕВР, община и министерства 90 мил. куб. метра вода.Висша колониална политика, бедните страни да стават по бедни и след тях прах и разруха.До концесията завариха 60% подменена водопроводна мрежа в София с чугунени тръби с вътрешно пластично покритие при цена на водата 40 ст. МО ЖЕ ДА ПРОВЕРИТЕ КОЛКО Е ЦЕНАТА НА ВОДАТА В МОМЕНТА И КОЛКО ВОДОПРОВОДНА МРЕЖА СА ПОДМИНИЛИ. С тига толково защото нещата в ощърб на потребителите са много повече.

  7. запознат
    #14

    по водният сектор започнаха да се усвояват пари по т.н.проект "воден заем" на Световната банка.Тогава чужденците ни откриха ,че водните загуби в България са около 70%.До тогава при недостиг на вода се влагаха пари в нови водоизточници , а не в намаляване на огромните водни загуби.Парите от Световната банка под прякото нейно ръководство се насочваха само за такива мероприятия, които да доведат до намаляване на водните загуби и до подобряване на икономическата ефективност на водните дружества.Само

  8. Valentin
    #13

    Благодаря, ЗАПОЗНАТ. Изчерпателния коментар.Така си е - със заема от Световната банка.Само че мастер плановете за ВиК сектора пак са били договаряни с пари т същата банка. Ама нещо се объркало и няма планове. Знае ли някой какво става??

  9. запознат
    #12

    Проблемът сега е,че Плевнелиев назначи за управители на В и К дружествата, противно на това, което се очакваше от него, абсолютно некомпетентни хора, които хал хабер си нямат от водоснабдяване, като така изпълни безропотно партийните кадрови поръчки на ГЕРБ.Нито БСП нито СДС не си позволяваха да назначават, когато управляваха, толкова некомпетентни хора от които толкова много да зависи усвояването на европарите.Кой да ги прави тези планове за развитие на В и К дружествата?

  10. Танас
    #11

    А пък аз си мисля, че Веолия въобще няма да подобри положението защото трябваше яка метла на крадливите и корумпираните шефове /по правило комунисти / при концесионирането още а вместо тях изгониха малцината открито критикуващи ги и впоследствие стана така, че те си назначиха и обучиха достойни и рафинирани наследници.Както е прието по нашите географски ширини да се казва, че учениците са задминали учителите си.Да ни е честито на всички софянци.Някой спомня ли си на "Национален Съвет по Водите" кой му беше ПРЕДСЕДАТЕЛ и защо София през нощта светеше като прогимназия ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.