Фондът за гарантиране на влоговете в банките ще поеме скоростно контрола над Корпоративна търговска банка (КТБ) от Българската народна банка (БНБ). Това ще стане с назначаването на временни синдици на мястото на квесторите, определени от централната банка да управляват финансовата институция с отнет лиценз.
Промените вероятно ще станат възможни още следващата седмица, след като в четвъртък политическите партии се обединиха около спешни промени в Закона за банковата несъстоятелност, стана ясно след среща в Министерството на финансите, на която присъства и премиерът Бойко Борисов.
Ако промените станат факт, съдът няма да има думата при назначаването на бъдещите синдици, както е при фирмените дела. Временните управляващи на КТБ ще бъдат определени директно от Фонда за гарантиране на влоговете, предвиждат текстовете, обсъждани от правителството и представители на партиите в парламента. Правомощията им ще бъдат уточнени вероятно в петък, но най-общо ще включват искане на обезпечителни мерки от съда за запазване на имуществото на банката, както и атакуване на вече одобрени от квесторите сделки с имущество на институцията. Новите правила ще важат и в бъдеще.
Прибързан опит за вземане на властта
По-рано през деня Софийският градски съд отхвърли искането на фонда за влоговете, който се явява основен кредитор на КТБ, да се назначи временен синдик на КТБ, за да се спре топенето на активите ѝ, които към края на миналата година са 1.84 млрд. лв. основно заради прихващания и отписване на кредити. Фондът разчита на осребряването на активите, за да си върне поне частично дадените над 3.5 млрд. лв. за изплащане на гарантираните депозити в КТБ. Съдът обаче отхвърли искането за назначаване на временен синдик с мотива, че в сега действащия Закон за банковата несъстоятелност такава възможност няма.
"Предварително назначаване на временен синдик не е сред мерките, които действащият към настоящия момент особен закон за банковата несъстоятелност допуска да бъдат наложени в тази фаза. Същият извод следва и правният характер на квестурата при отнемане на лиценз на търговска банка, уреден в чл. 105 от Закона за кредитните институции. Предоставените надзорни функции на квесторите изключват по дефиниция надзорни правомощия на синдика върху осъществяваната от тях надзорна дейност", мотивира се СГС в определението си по казуса. То обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано в 7-дневен срок пред Софийския апелативен съд.
Демонстративна загриженост за парите на хората
Няколко часа след определението на съда депутати от различните групи в Народното събрание се обединиха около това съдът на практика да бъде елиминиран при вземането на решение за назначаване на временен синдик. Сред срещата в Министерството на финансите те демонстрираха загриженост за "парите на хората" и обществения интерес ден след призива на Борисов от парламентарната трибуна да подкрепят бързи законови изменения, с които да се спре "разграбването" на КТБ.
"Искам да благодаря на всички политически сили за отговорното държавническо поведение и за това, че не политиканстват по случая, както обикновено. До сряда с усилията на всички парламентарни групи ще бъде прието на второ четене изменение в Закона за банковата несъстоятелност, с което да се позволи назначаването на временни синдици в КТБ", каза премиерът след края на срещата. Той обясни, че по препоръка на лидера на БСП Михаил Миков фондът за влоговете поискал от съда да се назначи временен синдик на КТБ като обезпечителна мярка, която е позволена в Търговския закон. Съдът обаче отказа.
"Няколко закона се бият в момента и един добър адвокат може да изкара така, че квесторите не са нарушили закона (при признаването на прихващанията - б. а.)", коментира Борисов. Той за пореден път обясни, че законовите промени са нужни, за да се спре разграбването на "заводи и имущество на КТБ", което тече в момента. За пример даде военният завод "Дунарит", който бил "взет от банката, сменил е собственика си, а ние ще чакаме да си получим парите от кредита за него от КТБ".
"Дунарит" беше контролиран от Цветан Василев и придобит с кредит от КТБ. След затварянето на банката Василев загуби контрола над "Дунарит", но в последните месеци това се промени. Междувременно лицензът на завода за внос и износ на оръжие беше спрян по предложение на икономическия министър Божидар Лукарски и ДАНС с мотива, че има голям финансов риск за държавата. В четвъртък Борисов не обясни как точно държавата губи от смяната на собствеността в "Дунарит".
След краткото изказване на премиера Мая Манолова от БСП допълни, че освен, че левицата подкрепя спешните законови промени за КТБ, ще настоява да се дадат възможности за контрол по цялото производство по несъстоятелност, включително и на дейността на временните синдици, защото "се оказа, че има доста въпросителни около дейността на квесторите, които са ръководили процесите".
Петър Славов от Реформаторския блок повтори, че групата ще настоява да се наеме компания, която да проследи къде са отишли парите от затворената банка, как могат да се върнат и да се търси отговорност от хората, които са го допуснали. Блокът ще иска и отчетност при осребряването на парите, за да се получи максималната цена.
"Явно ситуацията с КТБ е извън общата система на правото и се налагат много по-бързи мерки", коментира в четвъртък сутринта председателят на НС Цецка Цачева.
В сряда Борисов призова депутатите за спешни законови промени, за да се вземе контролът над КТБ от БНБ и така да се спре "разграбването" на банката до обявяването ѝ в несъстоялност. Той критикува и Върховния административен съд (ВАС), че се бави с делото по жалба на акционерите в КТБ срещу решението на БНБ за отнемане на лиценза на банката и така не може да започне процесът в Софийския градски съд за обявяване на финансовата институция в несъстоятелност. Шефът на ВАС Георги Колев обясни в четвъртък, че е готов лично да влезе в съдебния състав по делото за лиценза на КТБ, но обясни, че не вижда забавяне на съдиите. Според него до средата на април трябва да има решение по казуса.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ако ще е по-добре за народа, имам предвид плащането от нас, окей, ама ако само ще се надскачат няма смисъл.
как беше лафа - докато лудите се налудуват, нали? та в този случай е - докато баламите се набаламосат (ние, простосмъртните вложители и данъкоплатци), бандитите (политици, банкери, фондове, медии, цацаратури и прочие) се угощават...важното е като теглят чертата да са на печалба, а ние както винаги да си духаме супата!
Още юни 2014 трябваше да направят този ход или още по добре това което БНБ им предлагаше, ама тогава парламента се занимаваше с избори... Нищо по добре късно, отколкото никога....
Сега политиците са единни!! А когато трябваше и можеше да бъде спасена КТБ преди затварянето на парламента си направиха оглушки! Спасена така както по същото време беше спасена Ешпириту Санту в Португалия. А след това само БНБ виновна!!
Krajbite na komunisticheskiya mafiot K. Trenchev.
бившият президент на КТ «Подкрепа» Константин Тренчев и главният секретар на синдиката Андрей Върбанов са получили през периода 2002 – 2008 стотици хиляди под формата на дарения, спонсорство и заеми. А през 2009 КТБ отвори за тях швейцарски сметки на името на офшорни фирми.
Синдикалната дейност в България е много присърце на няколко американски фирми регистрирани в щати с офшорно законодателство. Те редовно са отпускали на КТ «Подкрепа» дарения в …
кеш. Лично Тренчев е разписвал договорите за дарения. Така на 05.03.2002 в София фирмата Unicon Investments LTD регистрирана в щат Delaware с президент Димитър Герасимов дарява в брой 50 000 лв. На 20.06.2002 Lancs Corp от същия щат дарява 20 000 лв «за нуждите на конфедерацията» също в брой. На 02.10.2002 La Verne Investments с президент Даниела Захариева дарява 20 000 лв. за «социално обучение на кадри на конфедерацията». Вероятно е чисто съвпадение, че на 09.10.2001 същият този Герасимов е избран за председател на Съвета на директорите на цигарената фабрика «Юрий Гагарин–БТ» в Пловдив, собственост на Булгартабак. Такъв чувствителен пост предполага добри отношения с ДПС, която тогава е на власт и назначението едва ли е минало без санкция от най-високо място в Сараите. Представител на синдикатите плаща за обучението на дъщерята на Тренчев в САЩ. В края на 2002 Герасимов напуска СД на «Юрий Гагарин», а на 4.7.2003 е назначен от министър Милко Ковачев в СД на «Мини Марица-изток» като «представител на синдикатите». На този пост Герасимов се задържа до 2008 г. Освен държавната работа обаче Герасимов активно развива и частен бизнес с горива и храни, показва фирмената му история. Включително и задграничен. През 2005 г. «представителят на синдикатите» Герасимов вече се явява и представител на познатата ни офшорка Lancs Corp, която на 21.07.2005 г. плаща таксата за обучение на дъщерята на Константин Тренчев в медицински университет в САЩ. Щедрият спонсор е превел на Stony Brook School of Dental Medicine 21 083.92$ за «обучение и наем на екипировка» на Мария К. Тренчева. Преводът е нареден от сметка на Lancs Corp. в КТБ през партньорската банка HSBC Лондон. Трудностите на Тренчев явно са продължили дълго, защото Герасимов плаща и втората година на следването. Таксата от 25 616$, за 2006 е преведена на 16.08.2006 на два транша също от сметка на Lancs Corp. в КТБ. Не е ясно също защо между Мария Тренчева и Lancs Corp. е сключен договор за спонсорство, а не примерно за студентски заем. Такива договори за заеми в кеш за стотици хиляди в евро, лева и долари са отпуснати от същите офшорки като безлихвени кредити на секретаря на КТ Подкрепа Андрей Върбанов, сочат други документи. На 19.03.2003 Unicon Investments предава в собственост на Андрей Върбанов 80 000$ за срок до 19.03.2013 без лихва. На 14.12.2005 La Verne Investments дава 100 000 лв. за срок до 14.12.2020 г. На 14.02.2007 Lancs Corporation плаща 100 000 евро със срок на връщане 14.02.2017 г. В ръкописни бележки по договорите са отбелязани по-големи суми, но не става ясно дали са изплатени. На 20.03.2007 се появява нова фирма: «СиБиДжи – Честър Бизнес Груп», регистрирана в Ню Джърси, САЩ с пълномощник Георги Любомиров Илиев. Тя също дава на Върбанов 100 000 евро. Какво се случва с тези фирми днес? Lancs и La Verne са заличени в един и същи ден: 03.01.2009. Те са и създадени в един и същи ден: 12.04.2002, показват документи от фирмения регистър на щата Делауеър. Периодът на съществуването им подозрително съвпада с подвизаването на Герасимов като представител на синдикатите в бордовете на големи държавни фирми.
Unicon Investments и в момента е активна като собственик на «Бяла Вода–Долна Баня», фирма управлявана от Герасимов до март 2011 г. «СиБиДжи – Честър Бизнес Груп» владее «Екофуудс енд ойлс», която преди е била собственост на Герасимов. Връзка между Герасимов и синдикалиста Андрей Върбанов се открива в компанията «Ситрад еърлайн». Фирмата е била собственост на вече заличената офшорка La Verne Investments, а Герасимов и Върбанов са в борда на директорите от 2003 до 2007. През 2009 г. «Ситрад» е обявена за неплатежоспособна, защото не си е плащала наема в сградата на Интерпред. Какво е правил Върбанов с тези заеми? Декларирал ли ги е? Възнамерява ли да ги върне? На кого ще ги връща, след като две от фирмите де факто вече ги няма? Биволъ изпрати въпроси до синдикалната централа, откъдето съобщиха, че Върбанов е в болнични.
КТБ и КТ Подкрепа: от кеш към швейцарски сметки. По едно и също време всеки месец политици и синдикалисти излизаха от КТБ с издутини по саката, които са нямали на влизане или с особени фирмени чантички в ръце. На фона на изнесеното до момента това изказване на бивш директор на банката вече не звучи толкова метафорично. B началото на 2009 г. схемата за финансиране на синдикалните лидери еволюира от опасното разнасяне на кеш към модерна офшорна структура. Тренчев и Върбанов стават собственици на фирми, регистрирани в Британски Виржински Острови. На името на тези фирми са отворени сметки в швейцарска банка. Процесът на регистрация на офшорките се ръководи от Светлана Бахчеванова, която е доверено лице на Цветан Василев и бивш ръководен кадър на БТК. Тя общува с швейцарския клон на Trident Trust и британската банка RBSCoutts през електронна поща регистирана в Gmail с инициалите на КТБ [email protected], а не през адрес на банката. От изтеклата кореспонденция става ясна цялата схема, която е прилагана и за други специални клиенти:
Декември 2008 г. Светлана Бахчеванова иска да скрие зад офшорки «клиентите» Mr. T и Mr. V. Tя се обръща към Хюбер Фортунат от швейцарския клон на банката RBS Coutts. RBS Coutts праща запитване до швейцарския офис на регистратора Trident Trust. Майкъл Мейер връща списък с прясно регистрирани офшорки в Британски виржински острови (shelf companies). Фирмените документи на някои от тях вече са пристигнали в офиса на Trident Trust в Zollikon Швейцария и могат да се използват за експресни поръчки.
Тъй като офшорките са търсена стока и се изразходват много бързо, клиентът трябва да отбележи по ред на предпочитанията три имена на фирми в списъка. RBS Coutts иска и копия от личните карти на бенефициентите с техния адрес;
На 16 януари 2009 Бахчеванова праща предпочитанията: Mr. Т. си е харесал по реда на номерата ZABEL ADVISORS INC, PEZIBELIX SERVICES INC и ELMER INTERNATIONAL CORP. Първата явно е заета и му се пада PEZIBELIX. Mr. V има късмет с първото си предпочитание ZUMPAN FINANCE CORP. Бахчеванова иска също така от RBS Coutts адреса и имената на директорите на фирмите, за да «подготви две споразумения с тях»;
От изпратените копия от лични карти става ясно кои са Mr. T и Mr. V. – Константин Тренчев, щастлив нов собственик на PEZIBELIX SERVICES INC, и Андрей Върбанов на ZUMPAN FINANCE CORP (адресите и ЕГН във факсимилетата са заличени от редакцията);
RBS Coutts Bank отваря сметки в швейцарския си клон на името на офшорките. В наличната документация има ръкописна бележка, според която швейцарската фирма EFG, която е свързвана с Цветан Василев, е трябвало да преведе по сметките 600 000€ за фирмата на Тренчев и 500 000€ за фирмата на Върбанов. Дадени са и инструкции за плащане, в които фигурират банковите сметки на фирмите. Попитахме дали потвърждават или отричат, че Върбанов и Тренчев са реалните собственици на ZUMPAN и PEZIBELIX, че на фирмите са отворени сметки в швейцарския клон на банката и, че по въпроса е водена кореспонденция с Бахчеванова и Trident Trust.
«Не сме в състояние да коментираме нито един аспект от тази тема» – гласи краткият отговор подписан от Pauline Loohuis.
И прокуратурата знае за офшорките. Описаният по-горе механизъм очевидно е добре отработен и е бил използван и за други важни клиенти на КТБ, за да се избегнат издайнически посещения в банката и издутините по саката. Откъде са парите в швейцарската сметка на EFV е въпрос, който е горе-долу ясен – от влоговете в КТБ, използвани от Цветан Василев за други бизнес проекти. EFV е офшорката, която стои зад «Хедж инвестмънт България», която контролира военния завод «Дунарит» За какви точно услуги са правени преводи към скрити офшорни фирми на синдикални шефове? За корупция ли става дума? Това са въпроси на стойност 3,4 млрд. евро, платени от българския данъкоплатец. Въпроси, които според д-р Тренчев вълнуват и българската прокуратура. Синдикалният лидер е давал показания и е бил питан именно за PEZIBELIX, но е подписал декларация за неразгласяване на следствена тайна. Това обясни самият той по телефона, когато му зададохме въпрос за регистрацията на офшорната фирма и швейцарската сметка. Последният факт дава надежда, че правоохранителните органи не са се отказали да проследят пътя на парите. Твърде бледа надежда, защото схемата, разкрита в кореспонденцията на Бахчеванова показва, че всички транзакции са минавали между сметки на фирми в швейцарската юрисдикция. Необходимо е работещо правно сътрудничество с швейцарските власти, за да се вдигне банковата тайна и да се проследят плащанията. Както показа случаят «Бисеров», прокуратурата не бърза с такива международни правни поръчки. А разследване на Биволъ за прословутия «швейцарски диск» установи, че не само прокуратурата, но и държавата като цяло не бърза да научи подробности за българите с швейцарски сметки. Да не се гоним, за да не се хванем.