Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдбата на делото "Октопод" е в ръцете на Висшия съдебен съвет

Според защитата на Алексей Петров процесът трябва да бъде спрян или да започне отначало

29 коментара
Румяна Ченалова, сн. БГНЕС

Наказателното дело срещу Румяна Ченалова в Македония не може да повлияе на работата ѝ като съдия по процеса "Октопод", освен ако Висшият съдебен съвет (ВСС) не реши да я уволни за нарушение на Етичния кодекс, показа проучване на Mediapool сред запознати с казуса.

Преди ден стана ясно, че македонските власти са образували наказателно производство срещу магистрата от Софийския градски съд (СГС). Ченалова е заподозряна за участие в злоупотреби, свързани с източването на 2.5 милиона долара от македонския държавен тютюнев холдинг "Македония табак".

Казусът е тест за ВСС. Само по себе си наказателното производство в чужда страна няма отношение към изпълнението на задълженията на български съдия в България. Ако българската прокуратура беше образувала наказателно производство за извършено престъпление у нас, то можеше да стане повод да се иска отвод на съдията по гледаните от нея дела в Софийския градски съд (СГС).

За какво се води делото в Македония

Съдия Румяна Ченалова е заподозряна в рамките на разследване за злоупотреба с 2.5 млн. долара от държавния тютюнев холдинг "Македония табак". То е започнало през 2004 г. за източване на близо 8 млн. евро от "Македония табак". Според публикации в македонските медии управителят на фирмите "Интернационал 7" и "Македония табак 2000" Милорад Китановски прехвърлил дялове от дружеството на стойност 8 млн. евро на старозагорския холдинг "Тивамекс".

Съществуват данни, че по онова време Румяна Ченалова като адвокат е признала от името на "Македония табак 2000" дълг към швейцарската Bighar Overseas и кипърската Pictor Co Limited за близо 2.5 млн. долара. В швейцарския търговски регистър обаче липсва информация за Bighar, но в няколко сайта се вижда, че през 2005 г. фирмата е организирала внос на цигари от Китай до България.
Още

В случая обаче става дума за прецедент, който не е уреден в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт.

Поради тази причина решението сега зависи изцяло от Висшия съдебен съвет, който единствен може да прецени дали с действията си Ченалова е извършила нарушение на Етичния кодекс на магистратите.

Етичната комисия във ВСС вече е образувала проверка по случая, но засега членовете ѝ не разполагат с подробна информация от македонските власти. Съдебната поръчка от Македония е изпратена в районния съд в Стара Загора, където съдия Ченалова се води по постоянен адрес. Там тя ще може да се запознае по-подробно със събраните доказателства по делото.

Към момента ВСС разполага единствено с кратък преразказ на информацията от поръчката, съобщи пред Mediapool Галина Карагьозова, която е член на Етичната комисия във ВСС.

"Актовете на македонските власти няма как да се ползват в България. Този случай трябва внимателно да бъде проверен от Етичната комисия. Колегата Ченалова, също като всеки друг гражданин, се ползва с презумцията, че е невинна до доказване на противното. Накрая може да се окаже, че това е скалъпено дело. В същото време непредубеденото око на обществото би намерило за скандален самия факт, че срещу нея има наказателно производство", коментира още Карагьозова. Според нея важен акцент в случая е и делото "Октопод".

Румяна Ченалова е председател на съдебния състав, който разглежда процеса, по който основен подсъдим е бившият съветник в ДАНС Алексей Петров. Той е обвинен като ръководител на банда за рекет и изнудване.

Ако се стигне до отстраняване на съдийката, това със сигурност ще попречи на разглеждането на казуса, тъй като в нейния състав има включен единствено резервен съдебен заседател, но не и резервен съдия.

"При положение, че срещу този магистрат е образувано наказателно производство, би трябвало делото да бъде спряно, докато се изчака развитието на случая в Македония и се изясни дали съдия Ченалова ще бъде съдена. Другият вариант е делото "Октопод" да започне отначало, като бъде поверено на друг съдебен състав, но това зависи изцяло от решението на ВСС", коментира във вторник пред Mediapool адвокат Васил Василев, който е един от защитниците на Алексей Петров.

Знаковият за ГЕРБ съдебен процес все още е далеч от финал на първа инстанция, тъй като делото на няколко пъти трайно се отклоняваше от същинските обвинения, повдигнати на Петров, Антон Петров-Хамстера, Марчело Джотолов, Янко Попов, Кирил Топалов и Цеко Йорданов. Причината бе, че СГС дълго време се занимаваше единствено с мярката за неотклонение на Петров, като изслушваше множество свидетели, чиито показания нямат нищо общо с конкретните обвинения по делото.

"Октопод" е последното наказателно дело, което Ченалова трябва да доизгледа, след като през март м.г. бе преместена по нейна молба в Търговското отделение на СГС. Тя бе проверявана от ВСС заради поведението и по делото срещу Алексей Петров. Причина за проверката стана факта, че през м.г. в продължение на три заседания тя намираше формални причини да не разгледа искането му за промяна на мярка, въпреки че по закон е длъжна да го направи веднага. В крайна сметка не последва наказание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    Дали това не е прототипа на съдиката Таня Стоева от филма "7 часа разлика"?

  2. Анонимен
    #28

    Не е първа младост,ама си я бива още Румянка !!! Ех ,Руми-Руми,само да знаеш какво ми се върти в главата

  3. Анонимен
    #27

    Във висшите управленски кръгове на Р. България /член на ЕС/, понятието етика или морал, както искате, е напълно непознато и бих казал презряно. Няколко примера :
    - горният - съдия от СГС има образувано наказателно дело
    - премиерът допреди 48 дни има образувано ДОН за "приоритетна престъпна ориентация"
    - наскоро назначеният гл. прокурор участва в имотна измама с цел ощетяване на фиска и като съдия се рови в дела, които не са му работата
    - наскоро назначеният гл. следовател на столичното следствие

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #26
  5. Анонимен
    #25

    "Накрая може да се окаже, че това е скалъпено дело." - Абе Дуньо, ти знаеш ли колко са "скалъпените" дела срещу обикновените граждани, та си се загрижила за тая кляфка...

  6. Анонимен
    #24

    18-та: хайде да не намесваме и Господ, а!Кой с кого се гаври май не ти е ясно - ако ти търкаш наровете с години без Прокуратурата да поддържа първоначално повдигнатото обвинение? А колко пъти Ченалова се прави на утрепана, за да угоди на мутромилиционерите? Може ли да не се прилага към делото за доказателство СРС, пък да се позоваваш на интонацията по време на разговора /при положение, че е на хартиен носител/? И заради това да не се променя мярката? Къде то има това? В коя бяла държава? Молете се да не попадате в ролята на Петров. Разбирачи такива

  7. Анонимен
    #23

    22ри, ми те така се правят работите, когато искаш да прибереш за без пари държавна фирма - плащаш малко, за да си вземат посочен от теб адвокат и да му делегират необходимите ти права и след това действаш - адвокатът признава несъществуващ дълг в твоя полза като измислен кредитор - така, както е направила и нашата кака - и срещу дълга чопваш държавната фирма

  8. Анонимен
    #22

    Странното е че е била адвокат на държавна фирма.

  9. Анонимен
    #21

    17ти, к'во му е странното - признала един несъществуващ дълг, с който после са си взели държавното предприятие....

  10. Анонимен
    #20

    Трябва много да се внимава като се вземат подобни решения. В нашите балкански страни , просто отиваш , даваш едни 100 000 лева, евро, може и по малко на съответния служител в №№ държава и той ти дава едно голо постановление за образуване на дело срещу някой си, който няма протекция там. Това нещо е образуване на дело. Няма обвинение, да не говорим обвинителен акт и присъда. В нашите балкански ширини е нормално да се помисли за един защитен механизъм който ще гарантира достоверността на информацията,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.