Продължението на газопровода "Турски поток" през българска територия за транзит на руски природен газ до Сърбия и Западна Европа ще бъде свързано с газохранилището в Чирен. Това предвижда инвестиционно намерение на държавния газов оператор "Булгартрансгаз", внесено в екоминистерството за извършване на екологична оценка на проекта за разширяването на капацитета на съоръжението.
По него се работи от години, извършени бяха 3D сеизмични проучвания, но сега се навлиза в решителната фаза на реализацията му. В края на януари "Булгартрансгаз" (БТГ) обяви поръчка за изработването на инвестиционния проект, включително на подробен устройствен план — план за регулация и застрояване, парцеларен план и работен проект. Оферти за поръчката на стойност 5.4 млн. лв. се приемат до 22 февруари.
Сега дружеството е поискало от екоминистерството да се извърши оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта, което е задължително за реализацията на цялостния проект, оценяван на 500 млн. лв.
От уведомлението на БТГ става ясно, че операторът планира да свърже разширеното газохранилище с продължението на "Турски поток", наричано у нас "Балкански поток". Това ще стане с връзки през газопроводите "Враца 1" и "Враца 2".
От пускането на "Балкански поток" в края на декември 2020 г. газопроводът е подложен на тежки критики, че е транзитен и обслужва единствено интересите на руската "Газпром", която е резервирала основната част от капацитета на съоръжението, а българските общини остават без достъп до тръбата.
От януари 2021 г. "Булгартрансгаз" има възможност да пренася около 15 млн. куб. м дневно, но реално транзитира по-малко – около 10 млн. куб. м, колкото са договорените обеми с руската "Газпром" и швейцарската МЕТ. След въвеждането на компресорната станция "Расово" капацитетът за транзит ще бъде повишен до 20 млн. куб. м дневно. През септември 2021 г., когато стане готова и другата компресорна станция – "Нова Провадия", се очаква да се достигне пълният капацитет на газопровода, който на входа на границата с Турция ще е 19.3 млрд. куб. м годишно, а на изхода към Сърбия - 12.7 млрд. куб. м. "Газпром" и МЕТ са резервирали 90 на сто от входа и 80 процента от изхода на газопровода. Свободните обеми БТГ обяви, че ще пуска на търговска платформа.
Дружеството винаги и твърдяло, че "Балкански поток" не е просто транзитен газопровод, а е част от концепцията за превръщането на страната в регионален газоразпределителен център, като разширението на газохранилището в Чирен също влиза в плана за газовия хъб "Балкан".
Освен свързването на газохранилището с "Булкански поток", обявеното инвестиционно намерение е за изграждането на нови надземни съоръжения – една компресорна станция, газоизмервателна станция и десен нови сондажа за нагнетяване на газ, три наблюдателни сондажа и ликвидиране на старите подземни сондажи на газохранилището, които не отговарят на изискванията, за да бъдат използвани.
След реализацията на разширението на газохранилището полезният му обем ще стане 1 млрд. куб. м при сегашен технически обем за черпене от 550 млн. куб. м. Освен това ще може едновременно да се нагнетява и да се добива газ от запасите, докато в момента е възможно да се прави само едното или само другото. Ще стане възможно дневно да се ползват по 10 млн. куб. м от резервите при сегашни 4.7 млн. куб. м. дневно.
Повишаването на капацитета и реверсивния режим на работа на хранилището ще позволи развитието на търговията с природен газ у нас, както и вкарването в него на количества при по-ниски цени на газа и ползването им при по-високи цени за балансиране.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А защо нищо не се прави и Галата да се превърне в газохранилище където да нагнетяваме втечнен природен газ през лятото, когато е по-евтин? И какво стана с проучването на газ в Черно море? Май след като утрепаха шефа на Тотал в Масква на летище Шереметиево нещата се закучиха. По-добре да направим като турците и сами да наемем кораб за проучване.
Турски поток е в Турция! Венсеремос! #бъдетездрави :)
Е, и? Това, че "Чирен" ще се пълни с част от количеството, което България купува за свои нужди по какъв начин прави "Турски поток" по-малко транзитен?