Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уличеният в престъпление Петьо Еврото се разминава с обвинение

Дни преди да изтече давността, ВКП мълчи за проверката по делото "Цонев, Сантиров и Попов"

5 коментара
Петьо Петров в СГС, след като свидетелства по делото срещу Цонев, Сантиров и Попов. Снимка: БГНЕС

Уличеният от общо три съдебни инстанции в провокация към подкуп бивш ръководител на столичното следствие Петьо Петров, известен с прозвището си "Еврото", най-вероятно няма да получи обвинение, научи Mediapool в петък.

В началото на февруари Върховният касационен съд (ВКС) окончателно го посочи като извършител на престъпление, оправдавайки напълно бившия военен министър Николай Цонев, съдия Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов за даване на подкуп от 20 000 евро на Петров, който бе основен свидетел в знаковия процес.

Въпреки това не му бе повдигнато обвинение по чл. 307 от Наказателния кодекс, който предвижда до 3 години затвор. В същото време главният прокурор Сотир Цацаров се съобрази с желанието на Петьо Петров и разпореди "пълна проверка, която да изясни всички факти и обстоятелства по случая и действията на абсолютно всички длъжностни лица от всички посочени в решението институции – МВР, ДАНС, прокуратура".

В отговор на официално запитване от Mediapool над месец и половина по-късно, от Върховната касационна прокуратура (ВКП) заявиха лаконично, че когато има нещо за съобщаване, то щяло да бъде огласено.

Проблемът в случая обаче е, че само след 7 работни дни – на 1 април, изтича абсолютната давност на извършената от Петров провокация към подкуп спрямо съдия Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов и след това наказателна отговорност няма как да му бъде търсена. Именно на този ден преди 5 години двамата бяха арестувани показно заедно с ексминистъра Николай Цонев, който бе наречен от вече бившия зам.-градски прокурор и магистрат Роман Василев – "абсолютен престъпник".

Засега проверката на ВКП по делото остава забулена в пълна тайна. Главният прокурор коментира в началото на месеца единствено, че по нея се работело активно и били снети обяснения от почти всички отговорни лица, свързани с казуса.

Междувременно Петров се оттегли от ръководния пост в столичното следствие, а на 5 март подаде оставка и като магистрат, която обаче не бе приета от Висшия съдебен съвет (ВСС). Основният аргумент на повечето от съдебните кадровици, отказали да изпратят следователя с обезщетение от 18 брутни заплати, беше опасението, че това окончателно би сложило точка на случая.

На това заседание на кадровиците на Темида стана ясно още, че Етичната комисия в съвета е образувала проверка по случая, която евентуално да прерасне в дисциплинарно производство срещу Петров. Тя обаче зависи от допълнителната информация, която се чака от прокуратурата. Оттогава темата не е обсъждана във ВСС.

Така всичко е в ръцете на държавното обвинение, чийто ръководител Сотир Цацаров всъщност бе главният инициатор на предложението Петьо Петров да бъде изпратен от съдебната система като заслужил магистрат. Цацаров дори се възмути от колегите си в съвета, които не подкрепиха предложението му, обвинявайки ги в "двоен аршин".

"Вече освободихме един съдия от Провадия. Сега не можем да блокираме оставката на Петьо Петров, защото му тече 30-дневният срок на предизвестието. Какво да му правя оставката, да я държа в прокуратурата, докато решите какво да правя с нея?! Къде беше, колеги, будната ви съвет, когато оставката на един военния съдия беше гласувана на момента, когато той я подаде? Единият не е по-добър от другия", разгневи се Цацаров по време на заседанието на ВСС на 5 март.

Ако Петров действително се размине без обвинение, това ще бъде поредният случай, в който висш представител на държавното обвинение безпрепятствено напуска съдебната система, въпреки сериозните данни за извършени от него закононарушения. По подобен начин се размина и Роман Василев, който бе уличен от съда в множество нарушения на Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС) по делото "Цонев, Сантиров и Попов". Наказателна отговорност обаче така и не му бе потърсена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nikolaustirol
    #5

    Какъв по-силен сигнал за това, че сме готови за Шенген от този?!! Липса на правосъдие на всички нива! Длъжността "съдия" трябва да стане изборна! С пряк избор! Ако съдията е добър ще получи мандат от 5 години. След това ще се кандидатира отново. Ако е работи добре - ще го преизберат. Ако не е работил добре става обикновен гражданин и е отговорен за работата си както всеки от нас!

  2. Стефан Новьхристовь
    #4

    Разбира се, че "Еврото" ще бъде виновен. Така никой повече няма да смее и да си помисли да уличи престъпрниците.

  3. daskal
    #3

    Някой да е изненадан? Нека пак припомним. Другите държави си имат Мафия. Тук Мафията си има държава.

  4. asigma
    #2

    "..престъпление....се разминава с обвинение"- e- media) движение в различни посоки

  5. Rhapsody of fire
    #1

    Мнозинството във ВСС са престъпници, действащи в сговор и с пряк умисъл.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.