Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония приветства българската идея за договор за добросъседство

20 коментара
Николай Младенов и Никола Попоски

Министърът на външните работи на Македония Никола Попоски е изпратил писмо до своя български колега Николай Младенов, в което го поздравява за предложението за повдигане на договорената рамка от декларация за добросъседство на ниво договор за добросъседски отношения и сътрудничество, съобщава излизащият в Скопие вестник "Дневник", позовавайки се на македонското външно министерство.

За тази цел веднага бихме пристъпили към формиране на съвместна работна група. Пожелавам на българските и македонските представители да се срещнат в най-кратък срок, пише Попоски, предлагайки тази работна група да синтезира целите и дейностите в една обща рамка или пътеводител. Подобен опит е изключително позитивен и би бил най-добро потвърждение за поддържането на близки, приятелски и искрени отношения между двете съседни страни, посочил Попоски..

"Утрински весник" пише на същата тема в материал, който е озаглавен "Скопие и София ще градят общо европейско бъдеще".

"Република Македония високо цени подкрепата, която Република България постоянно ѝ дава от нейната независимост до днес, а в този контекст и подкрепата за процеса на разширяване на ЕС. Трайна цел на Македония е заедно с България да градят общо бъдеще  в европейските и евроатлантическите структури, което на двата близки народа ще даде възможност за благосъстояние, просперитет и мир". Това се казвало в отговора на македонския външен министър Никола Попоски до неговия български колега Николай Младенов след писмото, в което Младенов предложи три мерки, с които би се осигурила българска подкрепа за евроинтеграцията на Македония.

България официално постави три условия на Македония, за да подкрепи членството ѝ в Европейския съюз в края на ноември, когато външният министър Николай Младенов в писмо до македонския си колега заяви, че София предлага подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждането на съвместни работни групи за укрепване на отношенията ни в ключови области и създаването на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

"Ако се гарантира изпълнението на така предложените споразумения, това ще осигури подкрепата на България за интеграция на Република Македония в ЕС", посочи Николай Младенов в писмото.

Българското правителство втвърди тона към Скопие през последните месеци, като обяви, че е възможно да не подкрепи през декември Македония за получаване на дата за преговори с ЕС. Възможно е решението да бъде оставено в ръцете на депутатите. Те ще трябва да се произнесат по цялостен документ за отношенията със съседите, който според Николай Младенов трябва да определи "червените линии" на взаимоотношенията ни със Скопие.

Младенов предлага споразумението да се базира върху договореното в декларацията, подписана от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски през 1999 година.

Младенов пише до Попоски, че двустранните отношения през последните пет години не са на ниво, подходящо за две толкова близки и взаимосвързани страни.

Според него налице е последователното засилване на анти-български действия и реторика в Македония, "имащи за цел да подчертаят това, което ни разделя, а не това, което винаги ни е обединявало". Той отбелязва, че расте броят на сигналите за дискриминация срещу граждани, които са запазили българското си самосъзнание, а опитите на българската страна да намери начин за съвместно честване на богатото ни културно-историческо наследство не получават подкрепа в Скопие.

"Подобна политика на разделение отразява една отдавна отминала епоха и принадлежи твърдо към миналото. Наше морално, историческо и политическо задължение е да преобърнем съществуващите негативни тенденции, за да се приближи вашата страна до желаното членство в ЕС,” писа още Младенов.

След като България даде да се разбере, подкрепата ѝ за еврочленството на Македония няма да е безусловна, Скопие идентифицира София като втора пречка пред членството си в ЕС след ветото на Гърция. Преговорите за членството на страната в НАТО и ЕС до момента са блокирани от Атина, която не приема името на Македония, тъй като това е названието на нейна северна провинция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20


    ХРОНОЛОГИЯТА НА ЕДНО НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО

    Предистория
    1913 година Македонския въпрос, въпросът за българите, останали в османската империя, не е решен. Благодарение на глупостта на българските управници и подлостта на “братска славянска” Сърбия, Македония е разделена между новите стратегически съюзници Сърбия и Гърция и българите са подложени на етническо прочистване и геноцид. От 100 години тази политика е факт и приемането на България и Македония в Европейския съюз и изолирането на Сърбия

  2. Анонимен
    #19

    Македония е в Гърция, невежи - това недоносче се нарича Бюрм.

  3. Анонимен
    #18

    Зайо агит Баьо,
    Бегай надалеч в равното поле,
    Не в гора с мечки!

    Който се бои от
    баба Мецана,
    крие се в полето,
    а не на Балкана!

    Там пърцуца цуца
    м.ка си да радва
    щото да не куца
    Политика гладна.

    Гео политика в Транс
    (Континентална)
    Безопасна значи?..

    Време е навреме
    в времето разделно
    Споко да открием!

    Дай едно, кръчмарю!
    Нейсе, запуши я...

    16

    Уважение всекиму, доверие никому" - старият кръчмарски принцип да се прилага твърдо и постоянно.

    Щом казахме две-три по-твърди думи и те омекнаха.

  4. Анонимен
    #17

    Айде тогава почвайте с пътя и железницата до Скопие!

  5. Анонимен
    #16

    "Уважение всекиму, доверие никому" - старият кръчмарски принцип да се прилага твърдо и постоянно. Щом казахме две-три по-твърди думи и те омекнаха. Но само привидно! Как така не допускат, български вестници и списания а пък са приятелска страна! На кого ги говорят тези приказки? Никаква помощ докато не се убеди България в основна промяна и пълна липса на анти-българска пропаганда! Никаква! "Хем да лаеш с ловджииските кучета, хем да бягаш със зайците не може!" казва една английска поговорка. У нас на български има много цветист вариант, но нецензурен! Щом те могат без нас, че и ни плюят, обидно е ние да не можем без тях! Да ги забравим!

  6. Анонимен
    #15

    Не вярвайте на "ан ТИКВИ зираните" скопски сърбомани. Това е все едно да вярваш на болен от една психиатрия,който си е представя за Кирил И Методи за да получава двойна порция (по Швейк ).

  7. Анонимен
    #14

    Българският народ не вярва в искреноста на Скопските управници ! Българското правителство не трябва да допуска за пореден път да бъде извозено с лицемерни обещания и временно смек4аване на тона, а да постави категори4но условие – незабавното и безусловно преподписване на оригиналната декларация за добросъаседство от 1999 г. във вид на РАМКОВ ДОГОВОР и публи4но разграни4аване на Скопското правителство от филма „Трето полувреме“. Ако Скопските управници го усукват и се пазарят за някакви „нови“ редакциии – ПРАВИТЕЛСТВОТО НИ Е МОРАЛНО ЗАДЪЛЖЕНО ПРЕД ИДЕАЛА И ПАМЕТТА НА НЯКОЛКО ПОКОЛЕНИЯ ОТ ЖЕРТВИ ЗА СВОБОДАТА НА МАКЕДОНИЯ ДА ПОСТАВИ „ВЕТО“ !

  8. Анонимен
    #13

    4,след като Декларацията от 1999г е груба грешка,защо следващите не направиха нещо по-добро.Или 13 години са малко.А, да-Костов е виновен са лошите отношения между Македония и България.Ясно.

  9. Анонимен
    #12

    опре им албанския к.. ,ама вече у нас няма кой да им вярва единственият им шанс е да се интегрират в албанското общество и така заедно,цивилизовано и мирно да вървят към ес

  10. Анонимен
    #11

    ЦИТАТНИК 10 Анонимен 17:00 | 05.12.2012 Първото българско условие преди подписването на какъвто и да е договор с Македония трябва да бъде следното: Свободно разпространяване и продажба на български вестници и списания в Македония. Защото в момента това е забранено. Сръбски - колкото искате, но български - нито един. Каква Европа, какви 5 лева? Българска преса забраняват, в Европа искат да влизат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.