Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията замрази споразумението АСТА, като го даде на Съда на ЕС

25 коментара
Голямата заседателна зала на Европейския съд в Люксембург

Европейската комисия предаде в сряда на Съда на ЕС международното търговско споразумение АСТА (Anti-counterfeiting Trade Agreement). Това съобщи еврокомисарят по търговските въпроси Карел де Гухт.

Той уточни, че заради обществения дебат е необходимо съдът да оцени дали това споразумение представлява заплаха за основните свободи, включително свободата на изразяване.

"Очакваме мотивираното юридическо становище на най-високата съдебна инстанция в ЕС, макар да сме убедени, че в сегашния си вид документът не би довел до някакви промени в практиките в ЕС", посочи комисарят.

Според него АСТА не съдържа нови юридически постановки, няма да промени начина на употреба на интернет, а ще затвърди съществуващите закони, без да нарушава свободата на изразяване.

Нека съдът прецени законността на споразумението, заяви Де Гухт.

Той отбеляза, че документът би влязъл в сила едва след ратифицирането му от всички подписали го страни, както и от Европейския парламент.

На практика решението за даване на споразумението на Съда на ЕС означава неговото замразяване поне за 12-14 месеца, колкото е средният срок за гледане на дело в съда в Люксембург.

Това означава още, че насроченото за юни гледане на документа в Европарламента, който трябва да се произнесе за неговото прилагане, няма да се състои.

България подписа АСТА, предизвикала в цяла Европа, включително в България, оживени дебати и редица протестни действия. Под обществения натиск ратификацията на документа от българския парламент обаче бе замразена. До момента остава неясно защо обсъждането на документа на европейско равнище, включително и с българско участие, е станало при практическо информационно затъмнение.

Освен България, още шест страни - Чехия, Германия, Латвия, Литва, Полша и Румъния - обявиха, че няма да ратифицират споразумението. Веднага след като ЕК обяви, че сезира Съда на ЕС за АСТА, от австрийското външно министерство съобщиха, че Австрия също спира ратификацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Чудесен анализ, #24 - за жалост наистина няма нужда да търсим под вола теле, още по-малко да се чудим защо уж благородната кауза за защита на авторските права се брани така СОПАджийски и терАКТАджийски.
    Когато се най се чудом чудим защо се случва нещо, и не намираме отговор, той накрая винаги се оказва един и същ: ПАРИ.
    Поздрав за автора с последната редакция на частушката ми:

    - Трайчо бре, чети!
    (Трайчо си мълчи)

    - Трайчо бре, чети!
    (Муси се, сумти)

    - Трайчо бре, чети!

  2. Анонимен
    #24

    http://samo-istinata.blogspot.com/

  3. Анонимен
    #23

    Ето какво търсех и ето че го намерих:: “Творци срещу ACTA” http://sieminehn.wordpress.com/2012/02/17/98989-2/ -- от блога на Григор Гачев. Виж още:: http://www.gatchev.info/blog/ http://www.gatchev.info/articles/articles_bg.html Платени публикации внушават, че ентусиазмът бил спаднал у нас, че в събота ще духа и ще вали (това - по правителствената БНТ; по Нова ТВ си казаха, че ще е облачно, но тихо и сравн. топло ;)) Ооо, дайте да се повеселим в събота пак, и още повече. Оказа се, че нашият протест на 11ти е бил най-якият в Европа (справка - Euronews)

  4. Анонимен
    #22

    От блога на Нели Огнянова http://nellyo.wordpress.com/2012/01/22/pirating/ Паулу Коелю: Пирати от цял свят, обединявайте се и пиратствайте всичко, което някога съм написал. Колкото повече хората пиратстват книги, толкова по-добре. Пиратството е въведение към творчеството на писателя. Ако ти хареса, ще поискаш да го имаш. Останалото е алчност или невежество.

  5. Анонимен
    #21

    На следващите протести трябва да искаме България да оттегли подписа си под АСТА! Забележете, че копирайт мафията има на разположение ПОЛОВИН ГОДИНА за да "вразуми" такава "непослушна" държава. Член 41: Оттегляне Дадена страна може да се оттегли от настоящото споразумение посредством писмено нотифициране до депозитаря. Оттеглянето влиза в сила 180 дни след датата, на която депозитарят получи нотифицирането.

  6. Анонимен
    #20

    Стига с тия "автори"! Акта опазва монополната собственост, наричана 'интелектуална'. Собственост се пази от пазвантин, милицай или подобен паразит. Акта цели нахлуването на полицейщината в мрежата. С допускането, че човек може да има "непрек ползи" всеки, който прави нещо в мрежата или с компютър, става подозрителен и попада под удари въведени по силата на Акта.

  7. Анонимен
    #19

    Единствените, които печелят от АСТА са слабите автори.
    Тия, които успеят да влязат под кожата на издателите, които някак се уреждат при продуцентите.
    (Твърдя, че самите издатели и продуценти НЕ печелят от това, че изстискват авторите, но тук отиваме към критика на капитализЪма, която ще си спестя, щото рискувам да се оплета в другата голяма фалшификация - противопоставянето на социализъма и капитализъма; те са един дол дренки ограбване на труда на трудоспособните!)
    Фалшивото "споразумение" АСТА пречи

  8. Анонимен
    #18

    #16 АСТА на български трsбва вероятно да се изписва като ТСБФ (Търговското споразумение за борба с фалшифицирането, Anti-Counterfeiting Trade Agreement = АСТА). http://bg.wikipedia.org/wiki/Търговско_споразумение_за_борба_с_фалшифицирането Уикипедията засега е достъпна ;)

  9. Анонимен
    #17

    Авторското възнаграждение, което се откъсва от сърцата на издатели и продуценти, е обичайно 2-3%.
    Ще си речете - Е, кой читав автор няма да си докара многократно по-висока печалба, ако се издава сам?
    Работата е в това, че творците не могат да си гледат работата, ако трябва да късат от времето си и да пълнят съзнанието си с търговски проблеми.
    Но именно тук им идва на помощ... Интернет.
    Могат да се измислят десетки схеми, по които почитателите на изкуството да дават скромна лепта на обичаните от

  10. Анонимен
    #16

    Ей журналя от Медиапул, "АСТА" на български се пише "АКТА".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.