Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция със значителен напредък, но и със закъснения

МВФ препора продължаване на реформите и по-големи усилия

1 коментар
(От ляво надясно) Трите ключови лица в гръцкото правителство - вицепремиерът Евангелос Венизелос, премиерът Андонис Самарас и финансовият министър Янис Стурнарас

Гърция е постигнала значителен напредък в осъществяване на реформите, но има и закъснения в прилагането на втората програма за фискална консолидация на страната. Това се казва в доклад на Европейската комисия по повод резултатите от третата оценка на гръцкия меморандум, въз основа на който страната получава външно ктредитиране, предадоха гръцките медии.

Комисията подчертава, че държавните финанси на Гърция трайно се подобряват, рекапитализацията на банковия сектор е приключила, значими сткруктурни реформи са реализирани в областта на здравеопазването и пазара на труда и по отношение на управлението на държавните финанси.

Годишният темп на растеж за 2014 г. се очаква да бъде от порядъка на 0,6 на сто, а от 2015 г. насетне се очаква да се ускори. Според Комисията първичният дефицит миналата година е бил 1,3 на сто от БВП /по-нисък по поставената цел - 1,5 на сто/, а бюджетният дефицит е намалял до 6,3 на сто от БВП през 2012 г.

Прогнозата на Комисията е гръцкият дълг да навлезе в орбита на по-голям спад през 2014 г. и да намалее до нива под 120 на сто от БВП през 2021 г. при условие, че страната приложи изцяло програмата за фискална консолидация.

Комисията предупреждава, че рисковете от прилагането на тази програма остават значителни и че са нужни повече усилия в редица сектори най-вече по отношение на реформирането на държавната администрация, подобряването на предприемаческата среда, енергетиката и правосъдието.

Във връзка с това се подчертава, че значителни ползи за гръцката икономика ще има и от решителното и ефикасно прилагане на приватизационната програма, чието изпълнение засега изостава.

Кристин Лагард: Гърция да продължи реформите

Гърция трябва да продължи институционалните и структурни реформи в държавния сектор, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, след като фондът снощи деблокира петия транш за Гърция в размер на 1,72 милиарда евро.

Лагард препоръча на властите в Гърция да положат по-големи усилия, тъй като те са ключът, за да може страната да постигне желания траен икономически растеж.

Шефката на МВФ смята, че държавният дълг на Гърция се очаква да остане висок и през следващото десетилетие.

Уверенията на европейските партньори, че ще обсъдят мерки и помощ, ако е нужна, за да бъде намален гръцкият дълг до значими нива под 110 на сто от БВП до 2022 г., което зависи от пълното прилагане на изискванията, съдържащи се в гръцката програма, са добри дошли, каза Кристин Лагард.

15 хиляди държавни служители ще бъдат съкратени до края на 2014 г.

Държавният сектор на Гърция ще бъде силно редуциран, а общият брой на работещите в него трябва да бъде сведен до под 600 хиляди след 2015 г., така че на петима гърци да се пада по един чиновник.

Това оповести пред телевизия Антена гръцкият министър на административната реформа Кириакос Мицотакис.

Въпросът не е до числата, а до това администрацията да стане по-добра, каза министърът, като допълни, че не са застрашени от уволнения "служители с качества".

Кириакос Мицатокис поясни, че правителството е поело ангажимент да отстрани 15 хиляди държавни слжители до края на 2014 г. Тези съкращения обаче ще бъдат съпроводени с пенсионирания и назначения на служители, уточни още той.

Тази реформа бе едно от условията Гърция да получи поредните траншове от международната финансова помощ. Приетият наскоро от парламента на фона на масови протести закон за първи път от един век насам позволява съкращения на държавни служители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Гърците без да си го признават си бяха построили комунизъмъ - от европейците- пари според възможностите, на гърците пари според потребностите. Но мандалото хлопна и вече никой не вярва на гръцки сълзи, нещо както в приказката за лъжливото овчарче. И така ще е докато гърците не си изручат жабетата. Да ви е сладко братя византийци! Не се чумерете толкова, нейде жабите минават за деликатес.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.