Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нено Димов и Валери Симеонов обещаха да разрешат строежи на Витоша

Двамата задвижват промяна в плана за управление на парка, за да се сменят лифтовете

8 коментара
Вицепремиерът Валери Симеонов (вдясно) и председателят на общинския съвет Елен Герджиков провериха какво е състоянието на Драгалевския лифт по покана на собственика му "Витоша ски". Сн. БГНЕС

Петък, ранен следобед. Драгалевският лифт - един от двата работещи на Витоша, се движи. Въпреки че съоръжението не работи през седмицата. То обаче беше пуснато за представители на властта, поканени от собственика "Витоша ски" да проверят какво е състоянието на този лифт и на останалите съоръжения на фирмата.

Очевидно вицепремиерът Валери Симеонов, екоминистърът Нено Димов и председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков нямат нужда от убеждаване в това, че Драгалевският лифт, а и другите лифтове и влекове на Витоша са стари и плачат за подмяна.

Още преди да видят как вози "седалката" и тримата заявиха, че ще направят всичко нужно, за да се позволи на "Витоша ски" да подмени лифтовете и да развие ски зоната в природния парк. За целта Симеонов обещава решение на Министерския съвет за промяна на плана за управление на "Витоша", както и "ако е нужно", промяна в Закона за горите.

Точното изменение в плана за управление не е ясно. Обявено бе само, че от забранено строителството щяло да стане разрешено.

Не беше уточнено и какви биха били евентуалните промени в Закона за горите. Опитът обаче сочи, че вероятно става въпрос за текст, който позволява да не се променя предназначението на земята за строеж на нови спортни съоръжения. Подобна промяна в закона беше внесена от депутатите от партията на Валери Симеонов в началото на годината, но блокирана от коалиционните партньори от ГЕРБ. Предишен опит за прокарване на този текст доведе до масови протести на Орлов мост в София при първия кабинет на Бойко Борисов.

От природозащитната организация "За да остане природа в България" за пореден път обявиха, че няма нужда от нормативни промени и че нищо не пречи и в момента "Витоша ски" да подмени старите си съоръжения. Стига те да са в същите трасета.

От реликва до "Запорожец"

Още с пристигането си на долната станция на Драгалевския лифт вицепремиерът Валери Симеонов обяви, че няма нужда да бъде убеждаван в това, че "тези съоръжения плачат за спешна подмяна и че повече съвременно зелено робство в България не трябва да се допуска". Той определи съоръжението като най-старата реликва на Балканския полуостров и не пропусна да нападне природозащитните организации, които се обявяват против плановете за промяна в плана на управление на "Витоша".

"Аз не съм от тука, не съм скиор, но като го гледам тоя лифт, честно ви казвам, със страх се качвам", каза Симеонов. След което добави, че след обиколката, от която реално нямаше особен смисъл, "ще продължим да работим по решаването на казуса със спортните съоръжения".

Екоминистърът Нено Димов също реши да прояви духовитост и сравни Драгалевския лифт със "Запорожец". "Софиянци не заслужават това", добави той и демонстрира готовност да поправи тази несправедливост.

По примера на "Пирин"

Димов обясни, че след като получи предложение за промяна в плана за управление на "Витоша" от Министерството на спорта и/или от Столичната община, ще го задвижи през съответните процедури. Засега обаче не смята, че те трябва да включват оценка за въздействието на измененията върху околната среда. Такава щяла да се прави на евентуалните инвестиционни намерения.

Този подход вече беше приложен при промяната на плана за управление на парк "Пирин", с която се отвори път за нови ски строежи в него и най-вече над Банско. Концесионер и основен инвеститор там е фирмата "Юлен", а тя, както и "Витоша ски" се свърват със съсобствениците на Първа инвестиционна банка Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Минев е и председател на федерацията по ски.


Сн. БГНЕС

Заради липсата на екооценка природозащитни организации атакуваха в съда решението на правителството и то беше отменено на първа инстанция от Върховния административен съд. Димов все пак си остави вратичка за "изводи", ако делото не завърши в полза на правителството. Тогава можело да прецени как да действа по въпроса с екооценката за промяната в плана на "Витоша".

Неясноти

Екоминистърът не можа да уточни точно каква ще е промяната в плана за управление на "Витоша" освен промяна на забранено с разрешено. На въпрос дали ще е разрешено строителството само на спортни съоръжения, Димов отговори, че това трябвало да каже работна група, която пет месеца работи по въпроса. Все пак не трябвало да се допуска прекалено застрояване.

Председателят на общинския съвет Елен Герджиков обясни, че след изменението общината ще приеме устройствени планове, в които да се казва какво може да се направи в планината. На екооценка щели да се подложат евентуалните инвестиционни намерения.


Сн. БГНЕС

Планът за управление на "Витоша", който ще се променя, е със срок на действие 2014 г. Нов обаче още няма и не е ясно дали и кога такъв документ ще бъде приет. Актуализацията на плана беше разработена от фирма "Пролес", която направи такъв документ за парк "Пирин". Според екоорганизациите той предвижда възможността да се строи в 40% от територията на Витоша. Последно документът беше върнат от екоминистерството за преработка. В петък се отказа, че е оттеглен от дирекцията на парка.

Само кажете

След добрите новини от страна на властта, представителите на "Витоша ски" веднага обявиха, че още утре могат да задвижат проекта си за реконструкция на ски зоната на Витоша, стига да отпаднат нормативните пречки за това. Радослав Пеев от фирмата обясни, че нямало да се строят нови съоръжения. Единствено влековете щели да се подменят с лифтове.


Сн. БГНЕС

"Ние от десет години имаме желание да инвестираме, но под давлението на едни или други хора държавата стана заложник, всички станахме заложници на тези промени. Планът за управление трябваше да е валиден до 2014 г. Сега е 2018 г. Радвам се, че държавата най-накрая има воля да промени този хаос изрично създаден с тези частични промени в плана за управление", обясни Пеев и добави, че след две години може да започне същинското строителство, "ако държавата има воля". В проекта щели да се инвестират между 50 млн. и 70 млн. евро.

Неизвестното в уравнението

На "инспекцията" на Драгалевския лифт не присъства кметът Йорданка Фандъкова, въпреки поканата от "Витоша ски" за разходка. Всъщност акцията на собственика на съоръженията в навечерието на новия ски сезон идва около месец, след като тя заяви, че общината ще премахне неработещите съоръжения на компанията, ако тя не ги оправи и пусне.

Сред тях е например Княжевският лифт, за който от "Витоша ски" казват, че няма как да бъде ремонтиран. По закон общината може да издаде предписание за демонтиране или поправка на съоръжението, ако то е опасно. Ако "Витоша ски" не го спази, местната власт може да го премахне. Така "Витоша ски" ще загуби собствеността си, тъй като тя няма право на строеж и не притежава земята под лифта, а само самото съоръжение. Т.е има купчина старо желязо. В този случай при евентуална промяна на плана за управление на "Витоша", която допуска ново строителство, "Витоша ски" няма да има автоматичното право да направи нов лифт на мястото на Княжевския. Така държавата, която е собственик на земята, може да пусне друг инвеститор в планината, или дори да позволи на общината да си направи собствени съоръжения. Стига и едните, и другите да пожелаят.

Не е ясно обаче дали до такъв сценарий въобще ще се стигне. Изказванията на министрите от петък по-скоро оставят впечатление, че едва ли ще се търси друг инвеститор.

Реакция

Поредните обещания на представителите на властта да разрешат строежи на Витоша доведоха и до реакция на основните противници на измененията в документите - "За да остане природа в България". От екокоалицията за пореден път обявиха, че и в момента няма никакви пречки "Витоша ски" да подмени съоръженията си. Но това трябва да стане в същите трасета.

"От години обаче собственикът на по-голямата част от съоръженията на Витоша, на практика същият като концесионера в национален парк "Пирин", и свързан с най-голямата изцяло българска банка, упражнява натиск върху институциите за падане на забраната за строителство в природен парк "Витоша". Там той планира трикратно увеличаване на съществуващите съоръжения, което е свързано с изсичане на гори и бетониране", коментираха от екоорганизацията.

"Витоша е уникален обект от световен мащаб - малко са столиците по света, чиито жители могат да се радват на дива природна среда до самия град. София е единствената, която може да покаже мечки, вълци, диви кози на половин час от центъра на града. И всичко това – защото природен парк "Витоша" е създаден от прозорливи политици и управленци през 1934 година – първият парк на Балканския полуостров... Българските граждани са успели да опазят дивата природа до столицата в продължение на 84 години. И ще продължат да го правят независимо от лобисткия натиск на офшорни фирми, свързани с български олигарси и техните очевидно обслужващи политици-еднодневки", допълват от "За да остане природа".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stixxx
    #8

    Да видим, много обашават, ама да не се окажат пак в зелен законов капан.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  4. Калико Джо
    #5

    Витоша ски е подразделение на Юлен, така че планината ни нищо добро не я чака.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  6. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Или ще е общинско/държавно. И ще бъде на лека загуба. Или ще е на Цеко/Геориус/Бойко или който там офшоркаджия. Трета възможност няма!

  7. т€еритория на Мики Маус
    #2

    нови лифтове с нови цени! Гарантирано от демокрацията! Същото за повече! На това ги научиха Сорос и ЕНП, сега няма КОЙ да ги спре! Здравеопазването и обществените поръчки не им стигат, искат и лифтовете! Цялата проклета идея за концесии на монополи на някакви си частници е паразитно-престъпна, както самата деморкация! Обслужва интерестие на няколко души в държавата! Министър на латински означава слуга! Слуга на мафията.Демокрацията избира КОЙ да слугува на мафията веднъж на 4 години! Медии като Нова ТВ помагат за "правилния" избор на електората

  8. Лизи Гугуткова
    #1

    Г-да, министри, използвайте процедурата Д Г Д !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.