Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Трейс", "Джи Пи" и ГБС в комбина с чужди фирми искат строежа на газовата връзка с Гърция

10 коментара
Връзката с Гърция ще доведе у нас газ, транспортиран по още незавършения Южен газов коридор

Изпълнителите на множество пътни и строителни обществени поръчки у нас "Трейс Груп Холд", "Главболгарстрой", "Джи Пи Груп" и "Геострой" са се обединили със световни компании с дългогодишен опит в изграждането на газопроводи, за да участват в търга за строежа на газовата връзка между България и Гърция. Във вторник проектната компания "Ай Си Джи Би", която е собственик и оператор на тръбата, отвори подадените заявления за участие в двуфазния конкурс за проектиране и построяване на 183-километровата тръба от Стара Загора през Хасково до Комотини. Стойността на поръчката е 145 млн. евро без ДДС.

Единадесет са кандидатите да строят интерконектора, предстои да се оцени дали те отговарят на предварителните условия на възложителя и онези от тях, които преминат първия етап на поръчката, ще бъдат поканени да подадат ценови оферти.

Самостоятелно играят италианските "Сичим" (Sicim S.p.A) и "Сайпем" (S.P.S. P/C. Saipem SPA), която участва в строежа на "Син поток" и трябваше също така да положи тръбите на "Южен поток", но проектът бе прекратен; турската "Фернас" (Fernas Construction Company Incorporated) и "Джей енд Пи – Авакс", която е клон на гръцката едноименна компания.

Четири са изцяло чуждите обединения, кандидатстващи за поръчката. Сред тях са консорциумът "Кобра- СИМИ-СОКАР", в който влизат американската "Кобра" (Cobra), испанската СИМИ (CYMI) и азерската СОКАР (SOCAR), и обединението "Сицилсалдо-Нуова Гицони-Интракат" с участници италианските "Сицилсалдо" (Sicilsaldo S.p.A) и "Нуова Гицони" (Nuova Ghizzoni S.p.A), както и гръцката "Интракат" (Intrakat). Други двама изцяло чужди претенденти са обединението "Макс Щрайхер – Терна/АйСиДжиБи", в което участват гръцката "Терна", която у нас работи по проекта за електрификацията на жп линшята Димитровград-Харманли, и опитната германска компания "Макс Щрайхер" С.П.А, която има зад гърба си редица изградени газопроводи, и китайско-гръцкото обединение "СиПиПи - Актор" между "Чайна Петролеум Пайплайн Инженеринг Ко." ООД (СиПиПи ООД)  и строително-акционерното дружество "Актор".

Техни завидни конкуренти са им и останалите чужди фирми – световни имена в бранша, които обаче са предпочели са се кооперират с най-големите български строителни фирми, които също са изпълнявали газови строежи, но не от този мащаб.

Така например в специално създаденото за поръчката ДЗЗД "Ай Джи Би – 2018" са се събрали българските "Джи Пи Груп", свързвана с шефа на "Лукойл България" Валентин Златев, и "Главболгарстрой Интернешънъл" на Симеон Пешов с италианската "Бонатти" (Bonatti), която има над 70-годишен опит в строежа на газопроводи.

"Трейс Груп Холд", която в последните дни е в центъра на общественото внимание като изпълнител на ремонта на злополучния път, от който излетя автобусът край Своге и загинаха 17 души, се е кооперирала с френската опитна в бранша "Спикапаг" в консорциума "Спикапаг-Трейс-Ай Джи Би 2018" (Spiecapag Trace IGB 2018").

Единадесетият претендент за поръчката е консорциум "Прометей-Гео", в който "Геострой" АД играе заедно с руската "Закнефтегазстрой – Прометей", имаща 60-годишен опит в изграждането на тръбопроводи.

Предстои възложителят "Ай Си Джи Би" да определи кои от кандидатите имат изискваната финансова и техническа способност да изпълнят строежа на газовата връзка. Очаква се това да приключи до края на октомври и онези от участниците, които отговарят на критериите ще бъдат поканени да подадат ценови оферти. Предложенията им ще се разгледат, оценят и класират във втората фаза на конкурса.

"Навлизането в този ключов етап на обществената поръчка обезпечава фактическото започване на строителството на газопровода“, заяви изпълнителният директор на "Ай Си Джи Би" от българска страна Теодора Георгиева, цитирана в корпоративното съобщение.

По думите ѝ големият брой на подали документи за участие е ясен знак за осигурена максимална публичност и прозрачност на процедурата.

"Компаниите, които кандидатстват, са с доказан опит и утвърдени в международен план и сме уверени, че могат да се справят с изпълнението на строителството“, заяви на свой ред директорът от гръцка страна Константинос Караянакос.

Заедно с избора на инженер-консултант и доставчик на тръби, определянето на строител е сред финалните стъпки към реализирането на проекта IGB, който е от изключително значение за обезпечаване сигурността на газовите доставки за региона, както и за осигуряване на диверсификация на доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа, посочват още от проектната компания.

Очакванията засега са физическият строеж на газовата връзка да започне в края на 2018 г., а интерконекторът да бъде въведен в експлоатация до края на 2020 г. Първоначалният ѝ капацитет ще е 3 млрд. куб. м годишно от Гърция към Италия с опция да достигне 5 млрд. куб. м и да стане риверсивна.

Съоръжението разполага със силната подкрепа на Брюксел и Вашингтон и ще свърже страната ни и региона на Югоизточна Европа с Южния газов коридор, по който ще се транспортира до Европа газ от Каспийския регион през Азербайджан, Грузия, Турция, Гърция и Албания. По това трасе и газовата връзка с Гърция у нас от 2020 г. трябва да започнат да се внасят 1 млрд. куб. м азерски газ от каспийското находище "Шах Дениз ІІ".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ангелов
    #10

    Тия, дето казват че тръбата ще се захранва от Южния газов коридор, не са ли гледали картата? Що трябва газ от Азербайджан да купуваме през Гърция? А връзката с Турция к,во стана. След като влезе в действие първата тръбва от турски поток, тръбата, по която сега турците получават газ на римляните ли ще я даваме да я копат? Че и отклонението за Гърция ще е свободно.

  2. Iv Varbanova
    #9
  3. Iv Varbanova
    #8

    Ако се замислите, няма как да не дадат връзката на някоя/няколко голяма/и фирма/и, в подобна ситуация ЕТ "Бай Стамат" няма ресурсите да се справи, даже да е чудесен строител.

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #7
  5. brambar
    #6

    Вчера Тиквата разправяше как били откраднали парите за ремонта на стадион "Васил Левски", без да спомене обаче как самият той със Сашето Сталийски окрадоха държавата. Само културистчето има около 100 млн. откраднати без един ден трудов стаж. Тиквун се радва на около 2,5 млрд. лева. Видимо доволен от извършения от него грабеж, сега единствената му цел в този мандат е да прикрие следите си и да укрие откраднатите пари по Катарски, Кувейтски и какви ли още не фондове.

  6. ирис
    #5

    Дайте ги пак на същите крадци,е са се няли достатъчно,тоя път може и варовик да няма в настилките,а само пясък

  7. Теодоси
    #4

    Само около "Трейс" ли има новини?!

  8. Pavlova
    #3

    И победител е.... новият фаворит на властта Вальо Златев, пардон, Джи Пи Груп.

  9. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Който плаща, той поръчва музиката. Без значение на КОЙ му потичат лигите като чуе за тази обществена поръчка!

  10. Milenca
    #1

    От 01.01.2009г. слушам за този интерконектор. Т.е. за целия период в който Борисво и ГЕРБ са начело на държавата. 9 години едно нищо

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.