Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Връща се централизираната покупка на лекарства, но през електронна борса

Болниците с масови нарушения на обществените поръчки

1 коментар
Връща се централизираната покупка на лекарства, но през електронна борса

Да бъде създадено звено за централизирано възлагане на обществените поръчки за лекарства, реши кабинетът в сряда с приемането на концепция, разработена съвместно от здравното министерство и правителственият център за борба с корупцията БОРКОР. Звеното ще сключва рамкови споразумения с лекарствените търговци на базата на потребностите на болниците и по този начин ще бъдат договаряни по-изгодни цени за големи количества медикаменти. Покупките ще стават чрез електронна борса, която трябва да заработи в средата на годината.

Така отново се връща централизираната система за закупуване на лекарства, премахната от първото правителство на ГЕРБ. До 2011 г. лекарствените търгове се осъществяваха от здравното министерство, а след това бяха прехвърлени на болниците и те започнаха да си ги набавят всяка поотделно, а здравната каса да ги плаща. Това доведе до покупката на някои онколекарства на двойни, тройни и дори петорни цени.

Като мотив за децентрализирането на търговете бе посочено, че преди това министерството е купувало недостатъчни количества и системно се стигаше до липси на животоспасяващи лекарства за онкологични заболявания.

След прехвърлянето на търговете в болниците снабдяването се подобри, обаче поради по-малките купувани количества, цените на някои медикаменти скочиха драстично.

Сега се предлага създаването на орган за централизирано възлагане на обществени поръчки в сектор "Здравеопазване“, който да провежда процедури за обществени поръчки и да сключва рамкови споразумения за доставки от името и за сметката на болниците чрез специално създадена онлайн платформа за електронна търговия.

На първо време лекарствената борса ще заработи само за болниците, а в последствие и за извънболничната помощ, спешните и диализните центрове, хосписите и онкологичните центрове, предвижда приетата от кабинета концепция.

Направеният анализ сочи, че в момента 318 болници купуват общо 3463 лекарства от позитивния лекарствен списък.

287 пък са търговците на едро с лекарствени продукти, които се очаква да се включат занапред в електронните търгове.

Болниците с масови нарушения на обществените поръчки

Анализ на БОРКОР сочи, че болниците масово допускат нарушения при обществените поръчки за лекарства, а частните болници изобщо не правят обществени поръчки и за 2012 година купените в нарушение лекарства са на стойност 59 млн. лева.

По тази причина на някои болници са наложени санкции за големи суми като рекордьор е Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания със санкция за 395 000 лева, в болница "Света София"- за над 875 000 лв. в дупнишката "Св. Иван Рилски 2003" - за над 866 000 лева. През 2013г. от проверените болници най-много нарушения са открити в Комплексен онкологичен център в Пловдив -112, в многопрофилната болница в Пазарджик - 89, болница “Св. Николай Чудотворец”, Лом – 82.

Частните болници от години оспорват необходимостта от провеждането на обществени поръчки, а в същото време се финансират от здравната каса. Не е ясно как ще се процедира с тях занапред.

Централизираното снабдяване постига по-големи икономии

В световната практика има различни подходи за покупката на лекарства. Строго централизирано е снабдяването с лекарства в Гърция, Дания, Великобритания, Кипър, Малта и за тях отговаря ресорното ведомство. В други страни, като Австрия и Финландия, обикновено няколко лечебни заведения осъществяват общо възлагане на лекарства. Автономни при възлагането на лекарствата са болниците в Унгария, Словения, Финландия.

"Проследяването на статистиката за осъществените икономии в отделните страни показва, че в тези страни, където има централизирано възлагане на лекарствени продукти чрез електронна борсова търговия- Гърция, Дания, Великобритания, икономиите са в най- голям мащаб, което налага безспорния извод за необходимостта от съществуването на централизирано звено с използването на електронни средства", посочва в анализа си БОРКОР.

Най- големи успехи са постигнати в Дания и Великобритания. В Дания всички лекарства за болничните заведения се закупуват централизирано от публичната организация AMGROS, създадена през 2007г. от регионалните власти с цел реализиране на икономии. Статистиката показва, че чрез централизираното възлагане се спестяват около 1.6 милиарда датски крони годишно. На база рамковите споразумения, AMGROS организира онлайн търгове с тайно наддаване, като печели фирмата с най- ниската цена. В случаите, когато болниците подадат оферта за определен лекарствен продукт, съобщението се изпраща до всички търговци и те обявяват публично цените си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.