Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЗОК е плащала прескъпо прехвърлените й от министерството лекарства

63 коментара
НЗОК е плащала прескъпо прехвърлените й от министерството лекарства

След прехвърлянето на редица лекарства от здравното министерство към НЗОК през миналата година, касата ги е плащала на двойни, тройни и дори петорни цени. През 2010 година здравното министерство е заплащало по 27 лева за опаковка Bicalutamid, използван при рак на простатата, а през 2011 г. НЗОК е давала по 143.10 лв. за същото лекарство. Това показва справка за цените на медикаментите, публикувана от Zdrave.net.

Според справката медикаментът Zoladex – 3.6 милиграма, който се използва за хормонално лечение при рак на гърдата, е бил купуван през търговете на МЗ за 96.28 лева опаковката, докато след преминаването му към НЗОК, касата е плащала за него 231.19 лева. Цената на лекарството в позитивния списък е точно 231.19 като последна промяна е регистрирана на 25 януари 2011 година.

Фрапиращи са разликите и при още няколко лекарства за онкоболни пациенти.

Преди ден здравният министър Стефан Константинов призна за поскъпване на лекарства след прехвърлянето им към НЗОК, но посочи, че едва преди седмица е научил. Вероятно на тази основа е направил и увереното си изказване, че може да се очаква 50% поевтиняване на някои медикаменти.

Разликата в цените идва от това, че НЗОК плаща стойността на отпуснатите лекарства според цените в Позитивния лекарствен списък, които би трябвало да са най-ниските възможни от осем европейски страни. На търговете, които е правило здравното министерство обаче са били договаряни много по-ниски цени през 2010 година. Заради това и Константинов обяви след срещата си с фармацевтичните компании, че ще се търси връщане на цените на нивата от 2010 година.

Остава загадка обаче защо се е стигнало до плащането на в пъти по-скъпи лекарства, при положение, че елементарна справка в позитивния лекарствен списък би установила, че цените на търговете са много по-ниски от регистрираните в позитивния лекарствен списък.

Това поставя под въпрос изобщо ефективността на лекарственото ценообразуване.

Прехвърлянето на лекарствата към НЗОК беше направено по настояване на пациентските организации. Причината е, че при търговете на министерството се купуват определени количества, които обикновено не достигат до всички нуждаещи се, докато НЗОК плаща за всеки предписан и купен от пациента лекарствен продукт от позитивната листа.

С прехвърлянето се очакваше, че разходите на НЗОК ще са по-големи, защото ще трябва да плаща за повече пациенти, но никой не беше допускал, че трябва да плаща на цени в пъти по-високи от тези, плащани от министерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #63

    Само си представете Донев как се е наял...

  2. Анонимен
    #62

    Ценообразуването в сферата на фармацията се извършва от производителя.Той регистрира цените на медикаментите си,а всяка държава определя надценките за търговците на едро и дребно.Пример-ампули за лечение на тежка форма на алергия,цена на "Софарма" в България-70лв. опаковката.Цена на "Софарма" в Турция-левовият еквивалент на 25 лв. Втори пример-медикамент за хипертония,цена на "Софарма" в България-около 20лв;цена на "Софарма" в Сърбия-7,00лв.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #61
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #60
  5. Анонимен
    #59

    Значи НЗОК е работила за фармацевтичните компании - толкова е просто. Така Нели Бонуса си е свършила "добре" работата. Затова няма пари в държавата, защото НЗОК не е единствената държавна институция, която просто подарява парите на данъкоплатците на едрия бизнес. Нели Бонуса би трябвало да бъде съдена. Ако има държава, разбира се.

  6. Анонимен
    #58

    Дано някой журналист се сете,та да изпрати за лабораторен анализ произволно закупено лекарство.....Сигурна съм че голям % ще се окажат чисто пресовано нишесте.....Всъщност има ли институция в държавата,която да следи за качествения състав на медикаментите.? Реален ли е той...?

  7. Анонимен
    #57

    Отвратително!

  8. Хаяско
    #56

    До №46: Сещам се аз, за много неща...Иначе си е добро предложението.

  9. Анонимен
    #55

    Само не гласуваите за ДСБ и Костов, за да може тези истории да продължават до безкраи

  10. emma
    #54

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.