Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС трябва да изработи ясни критерии за избора на главен прокурор

Публичните саморазправи със съда са манипулативни, защото рядко почиват на фактите

28 коментара
Снимка: "Правен свят"

Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да разработи ясна процедура и конкретни критерии за избора на следващия главен прокурор, който да заеме поста след Борис Велчев през февруари 2013 г.

Това смята членът на новия състав на съвета Калин Калпакчиев, цитиран в понеделник от Дарик радио. По думите му, за да бъде взето правилно и защитимо пред обществото решение, трябва да се знае какви качества кадровиците търсят в кандидатите и как ще ги оценяват.

"Тези дни трябва да открием процедурата за избор на нов главен прокурор - смятам, че ВСС трябва да изработи един подробен профил с това какви качества ще търси в кандидатите за нов главен прокурор. Трябва да изработим и една достатъчно подробна и ясна процедура, по която ще се оценяват кандидатите своеобразно този профил. Ако това стане, изборът на новия главен прокурор ще бъде ясен за всички и това ще е гаранция за добро решение", коментира Калпакчиев.

Според бившия апелативен съдия това ще бъде първият изключително важен тест за съдебния съвет доколко е в състояние да наложи нови правила и нов стил на работа.

"За да стои изборът убедително, е важно да преценяваме кандидатите с един аршин - т.е. по отнапред създадени от нас критерии", добави Калпакчиев.

Той бе принуден отново да коментира и оправдателните присъди по делото за пране на пари по т. нар. афера "САПАРД", които прочете преди повече от две седмици. Повтаряйки мотивите си, Калпакчиев припомни, че основната причина за краха на процеса е разделянето на разследването и подсъдимите на две и пренебрегването на доказателствата за измамата, предоставени от Германия.

"Обвинението не съумява да организира събирането на доказателствата и формирането на отделните обвинения така, че да използва потенциала, който е бил много силен в материалите, които немската страна е изпратила. Буквално те са посочили кои са лицата в групата поименно и какво е установено за тяхната дейност. Малко е трябвало на българската страна в лицето на нашите разследващи органи да намерят съответствието на тези доказателства с българския наказателен закон", обясни членът на ВСС.

Калпакчиев подчерта, че критичните констатации в мотивите към решението на Апелативния съд не са упрек или обида към наблюдаващия прокурор Андрей Андреев или съдия Румяна Ченалова, която на първа инстанция осъди на 6 до 10 години затвор всички подсъдими, освен Людмил Стойков.

"Това което сме написали, не е упрек, не е обида към колеги, персонално към прокурора или към съдията от първата инстанция. За нас е важно това, което сме написали да бъде прочетено и дискутирано и това да доведе до някаква промяна занапред в работата на прокуратурата, в законодателството", уточни той.

По повод персоналните критики, които получи лично от премиера Бойко Борисов и от вътрешния министър Цветан Цветанов, Калпакчиев каза, че "не се случва за първи път съдът да бъде посочван публично като виновник за изхода на едно или друго наказателно производство".

"Това е вредно, защото се руши авторитетът на правосъдието, от друга страна такива публични саморазправи са манипулативни, защото те рядко почиват на познаване на истината, фактите. Такъв тип говорене е изключително безотговорно. Хората започват да не вярват на съда, а те трябва да вярват. Както банковата система, така и съдебната система, ако е лишена от доверие, тя ще фалира - грубо казано", посочи магистратът.

По отношение на бъдещата работа на ВСС Калпакчиев сподели, че с колегите му ще трябва да намерят решение на тежки проблеми като натоварването на магистратите и изготвянето на ясен механизъм за неговото измерване на това натоварване, както и липсата на критерии в дисциплинарната практика на съвета.

Той лансира и тезата, че ВСС трябва да бъде инициатор и най-малкото активен участник в дебати, които са свързани с промяна на конституционния модел – разделяне на съвета на съдебен и прокурорски и намаляване на мандата на членовете му на 3 години, вместо 5, както в момента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #28

    На № 23 сериозно му е изтръпнал мозъка! Само някакви фашисти и комунисти му се привиждат, а просто има и други хора с мнение за такива като Калпакчиев, Марковска, Г. Колев и мноооого други,заради които съдебната система в България е напълно деградирала.

  2. Анонимен
    #27

    Сега пък главен прокурор...той с какво се занимава,какви права и задължения има?До сега не съм чул лицето гл.прокурор да е свършил нещо полезно за 5 стотинки работа.Може и да не съм прав,някой да ме опровергае. Иван татарчев,филчев,велчев...какви титани в борбата с организираната и неорганизираната престъпност.На кого е нужен гл.прокурор...аз не знам, само разходи...коли,секретарки...

  3. Анонимен
    #26

    Истинският съдия е човек от особена категория. Дори в спорта не е лесно да вдигнеш червен картон на личност като Йохан Кройф или Зинедин Зидан (говоря за големи фигури във футбла от близкото минало). От това съдията не печели овации, а си навлича критики и дори нападки. Истински съдии обаче са отстранявали споменатите двама големи, когато това се е изисквало от правилника. Неслучайно сър Боби Чарлтън е един от много малкото техни колеги, който е могъл навремето да се похвали, че през цялата си футболна

  4. Анонимен
    #25

    За всеки е видно, че Калпакчиев е момче за поръчки. Той и за това беше избран, а не трябваше, защото за последен път им лъснаха някои части, но те не се интересуват освен от личните си интереси нито от хората у нас, които ги плюят, нито от ЕС, който прави същото, а те казват роса роси.

  5. Анонимен
    #24

    Интелектуално несъстоятелни са комунистите - отрочета на дошлите от села и паланки псевдо партизани с изключение на отрочетата на Политбюро които имаха привилгията да живеят и учат елитарно. И за децата е ясно, че са платени драскачите от Позитано. Чакайте и ще се уверите какво ще стане като наближат изборите.

  6. Анонимен
    #23

    №3,6,7 и 18 са с фашизоидна-комунистическа обремененост на мисловния апарат. С други думи или са интелектуално несъстоятелни, или са платени гербаджийски драскачи.

  7. Анонимен
    #22

    Който и да е, само да не ползва фрази като "...има данни за престъпление, на някакси не е удобно да разследвам президента...". Това бе по повод стрелбата на Гоце Сидеф Сефтеоглу по архара, естествено - неточна.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  9. Анонимен
    #20

    Системата е толкова прогнила и миризлива, че се прочухме и в Европа. Дори и да се появи някой млад и знаещ правист с принципи, тази мелачка или го кара да затъне да ушите в мърсогията, или ако човека си държи на достойнството най-много след година ще е таксиметраджия.

  10. Анонимен
    #19

    Старата пияница Венета Марковска, нейния другар по чашка Жорко Колев и видния депутат от ГЕРБ Ив. Николов сътвориха чудеса при кадруването в съдебната система! За т.нар. света троица няма невъзможни неща там!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.