Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС озадачен от ускоряването на "Южен поток"

24 коментара
ЕС озадачен от ускоряването на "Южен поток"

Опитите за ускоряване на контролирания от "Газпром" проект "Южен поток" няма да успеят да заобиколят антимонополните и екологични задължения на Европейския съюз, заявиха източници от Еврокомисията пред сайта EurActiv.

На 9 ноември се очаква София да подпише окончателно споразумение с руската компания "Газпром" за изграждането на газопровода през българска територия, посочва изданието, като се позовава на местни медии. Припомня се, че на церемонията по подписването трябваше да присъства и руският президент Владимир Путин, но според последните информации в София, визитата му се отлага за декември. Както съобщи Mediapool на 29 октомври, позовавайки се на източници от Българския енергиен холдинг и "Газпром", изграждането на "Южен поток" на българска територия ще започне около   юли 2013 година.  

Избрано е трасето, прави се и оценката за въздействието на околната среда, работи се по техническия проект така, че в средата на следващата година той да получи строително разрешително и около юли 2013 г. да се направи първа копка на строителните дейности в България.

Подробности за трасето на газопровода все още се пазят в тайна, а и е трудно си представим как оценката за въздействие върху околната среда може да е готова в толкова кратки срокове. Европейското законодателство изисква в обсъждането на такъв мащабен инфраструктурен проект да се включат групи на гражданското общество, включително екоорганизации, а това все още не се е случило, отбелязва EurActiv.

Българското правителство вече посочи, че входящата точка на тръбопровода на българска територия след излизането на тръбата от Черно море ще е в Провадия, на 50 км. от Варна. Тази по-скоро неясна индикация подхрани спекулациите, че властите се опитват да прикрият истинската входяща точка на тръбата на черноморския бряг, с намерението да отклонят екоактивистите от крайбрежието.

Съгласно внесеното в Министерството на околната среда и водите уведомление за инвестиционното намерение за строежа на морския участък от газопровода "Южен поток" и започналата в края на юни 2012 г. процедура по ОВОС за подводното трасе, то трябва да излиза на 9 км южно от Варна, приблизително на 50 метра от съществуващия газопровод "Галата", който е на "Мелроуз рисорсиз". Морският участък ще се строи от "Саут Стрийм Транспорт", в която "Газпром" държи 50 процента, италианската ЕНИ – 20 на сто, а френската "Електрисите де Франс" (EDF) и германската "Винтерсхал" (Wintershall). - по 15 процента.

По няколко повода вече Европейската комисия посочи, че не е виждала каквито и да е предварителни планове на "Южен поток" и че "не е възможно" да се строят газопроводи без да е извършена надлежна оценка за въздействието върху околната среда, според изискванията на европейското законодателство.

Според анализ на агенция "Стратфор" Русия бърза с окончателното договаряне на проекта и стартиране на строителството на територията на ЕС в края на тази година, защото така ще ѝ бъде много по-лесно да осигури освобождаване на "Южен поток" от някои регулации на Третия енергиен пакет на ЕС, който влиза в сила през март 2013 година. Руски официални представители, както и медии, неведнъж също са посочвали този краен срок.

Представители на ЕК обаче са заявили пред EurActiv, че директивите за електроенергията и природния газ е трябвало да бъдат въведени в националните законодателства на страните членки до 3 март 2011 г. и поради тази причина се счита, че вече са влезли в сила.

В действителност ЕК вече е отворила процедури за нарушения срещу държави от ЕС, включително България, заради това, че не са транспонирали изцяло европейското законодателство в националните си закони, отбелязват представителите на ЕК.

След като срещу България бе открита такава процедура през септември 2011 г., страната е заявила пред Брюксел само частично транспониране на директивите от Третия енергиен пакет. В началото на тази година от ЕК дори предупредиха страната ни, че ще я дадат на съд заради забавеното разделяне на електроенергийната мрежа от НЕК.

Нещо повече, все още открита е друга процедура за нарушения срещу България – по отношение на Втория енергиен пакет. Процедурата е заради липсата на прозрачност по условията за достъп на трети страни до газопреносната мрежа и липса на адекватна система за санкции в случай на неспазване на регулациите в газовата сфера. Брюксел бе сезиран за това от "Овергаз", на която държавният газов оператор "Булгартрансгаз" отказа мълчаливо достъп до преносната мрежа на страната.

Казусът е отнесен до Съда на Европейските общности от Колежа на комисарите през ноември 2011 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. molesan
    #24

    Струва ми се,че ние и сега ще се извъртим на 180 градуса и няма да подпишем на 15 ноември.Все пак да не забравяме заканата на Б.Борисов да не подпише,ако Путин не дойде за подписването у нас!!!! Един министър-председател се заканва на един президент на чужда държава?!?! В световно известните дипломатически академии за подобен отговор на студен се пише двойка.

  2. Анонимен
    #23

    Италианците и австрийците са най-зачудени да ги ева

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #22
  4. Анонимен
    #21

    ЕС озадачен от ускоряването на "Южен поток". Ние също сме озадачени,ама нас никой не ни пита. Ще видиме какъв е тоя зор да се подпише,и за къде се бърза толкова???

  5. Анонимен
    #20

    Европейската комисия посочи, че не е виждала каквито и да е предварителни планове на "Южен поток" и че "не е възможно" да се строят газопроводи без да е извършена надлежна оценка за въздействието върху околната среда, според изискванията на европейското законодателство... Пука им на ГОЦЕ и на БОКО за околната среда. Тлъстите комисионни ще си ги харчат навън.

  6. Анонимен
    #19

    Сега ще ни тряснат една солена глоба. Но ще си я плащаме ние, а не ДЕЛЯНЧО и ББ.

  7. Анонимен
    #18

    16 - За Руската мафия естествено!

  8. Анонимен
    #17

    Само така гробари - бой по европейските тикви!!!!

  9. Анонимен
    #16

    За кого всъщност работи ГЕРБ???

  10. Анонимен
    #15

    Ха ха...някой пляска шамарчета, но май не е Невдянков........

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.