Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие отхвърли българските искания за добросъседски договор

Никола Попоски: Омразата към Македония носи краткотрайна политическа полза, но е стратегически погрешна

72 коментара
Никола Попоски

Македонският външен министър Никола Попоски официално отклони искането на България да бъде подписан договор за добросъседство между двете държави.

 

"Моята лична позиция е, че не е необходим, че добросъседство не се създава на хартия, а с конкретни жестове и мисля, че между България и Македония има много добра основа да има отлични отношения. Дали ще има договор, е въпрос на факта, че от българска страна беше наложено това като изключителна необходимост. Лично смятам, че е по-добре да няма договор, отколкото да има договор, който ще създава допълнителни проблеми", заяви Попоски в интервю за БНР.

 

След като в първите три години от мандата си правителството на Бойко Борисов поддържаше евроинтеграцията на Македония, в решителния за нея момент отказа подкрепа за начало на преговорите за членство в ЕС. Официално на Македония бяха поставени три условия: подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания. Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от тогавашните премиери Иван Костов и Любчо Георгиевски.

 

"Искрено да ви кажа, че по-голямата част от македонските граждани бяха изненадани, когато чуха, че Република България е решила да ни блокира по пътя за започване на преговорите с ЕС. Беше много изненадващо, в отрицателен смисъл. Гражданите на Македония виждат в България страна-партньор, която вече е част от ЕС и НАТО, с която имат много открита комуникация, много открито сътрудничество, много мои съграждани пътуват всекидневно в България и се чувстват положително и добре дошли, в противен случай няма да правят това. Смятам, че всички български граждани, които идват в Македония имат същото чувство. Поради тази причина, решението на България беше доста учудващо и прието негативно, особено заради факта, че България нямаше никаква нужда от представяне на подобна позиция, защото Македония вече пета година е доста ефективно блокирана от страна на Република Гърция", заяви Попоски.

 

Той коментира, че е от взаимен интерес България да подкрепи евроинтеграцията на Скопие и даването на Скопие на дата за започване на преговори с ЕС. Очаква се през юни Съветът на ЕС да разгледа отново въпроса.

 

"Аз съм убеден, че Македония няма никакъв интерес и никакъв мотив да има каквато и да било конфликтна релация в Република България. Мисля, че точно обратното – нашият стратегически интерес е да имаме отлични отношения с България и България може да има огромна полза от създаване на позитивен климат към Македония, от изпращане от страна на политиците на положителни послания, които ще инициират гражданите още повече да сътрудничат в бъдеще. С това - България да израсне в една страна-лидер в европейските и евроатлантическите интеграции, след своето членство в ЕС", посочи Попоски.

 

Преди ден Европейската комисия посочи в пролетния доклад за Македония, че реформите в страната продължават, въпреки политическото напрежение. Според ЕК се наблюдава напредък по почти всички поставени цели. Отношенията със съседите се запазиха добри, бяха предприети стъпки в двустранните отношения с България и с Гърция, пише в доклада.

 

"Не смятам, че е някакъв дългосрочен български интерес да се създава омраза към Македония, въз основа на отрицателни политически изявления, които може да имат отражения в общественото мнение в България. Това може да даде някаква краткотрайна политическа полза, но е стратегически погрешно", коментира Попоски.

 

Той заяви, че очаква България наистина да успее да води една европейска политика в процеса на интеграция, да използва факта, че е член на НАТО и ЕС и да помогне останалите страни от региона час по-скоро да се включат в това семейство.

 

Попоски коментира още, че процесът на искане на български паспорт от македонци е единствено и основно свързан с икономически причини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

72 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #72

    Пост фактум... Мда кофти А бе що не направят един резерват на запад от България - да си играят на небесни, древни, велики и т.н. - но под карантина - до като не се изнамери ваксина...

  2. Анонимен
    #71

    Абе идиот македонски. Кой те мрази пак тебе бе! Що се правите на по-важни от колкото сте! Само това ви остана!

  3. Анонимен
    #70

    Правителството на Македония е както досегашните ни български такива- нашите руски маши, те - сърборуски маши. Ключът е в поведението на Сърбия. Ако не сме изтървали влака, трябва да спрем евроинтеграцията на Сърбия докато не престанат да се намесват в Македония. Сръбската политика спрямо България да не би да е добросъседска?...

  4. Анонимен
    #69

    Ако е - да е! Щом като на доброжелателността на България Тито-коминтерновските правителства на Македония отговарят със сръбски номера, България трябва да се запъне до последно и да не допусне нито Македония, нито Сърбия в ЕС и НАТО. И така - докато край Вардар не се разделят на етнически сърби и етнически българи. После болшинството между тях да каже какво иска. До тогава албанците ще са ги изяли. А че с това "НЕ" се наведохме пред Русия, Сърбия и Гърция си се вижда. Това си беше провал и сърбашите ще го експлоатират до дупка, ако ще и да ги погребат в нея.Нямаме вече друг верен ход.

  5. Анонимен
    #68

    Мисля и ,че Македония няма нужда от Европейският съюз -достатъчно е да се чувства Европейска и един договор с европейският съюз не би е направило по европейска :))))

  6. Анонимен
    #67

    Не иска да подпише договор,защото ще трябва да отмени историческите извращения по отношение на България.А те, са вече част от тяхното всекидневие. А това,как българите били добре приети в Македония..! Тоя,наистина не се усеща как носа му е вече 50 см.

  7. Анонимен
    #66

    Е тука вече сбърка, Колчо: "...процесът на искане на български паспорт от македонци е единствено и основно свързан с икономически причини..." Груба фактическа грешка!

  8. Анонимен
    #65

    Скопие току що,получи следващото ВЕТО от България!

  9. Анонимен
    #64

    И другаро Т.Ж беше затамнил темата за Македония, явно по искане на СССР.Понеже ТИТО беше по хитър. А властите в Македония да не хитруват на дребно!

  10. Анонимен
    #63

    Голям умник този Н.П.! Като няма проблеми подпиши договор. Кво те притеснява? "По-добре било без договор". "Македонците се чувствали добре в Бг". Ами да, добре се чувстват, щото ние сме пичове и сме добри с братята ни, с иначе промити мозъци. Българите обаче не се чувстват мн добре в Македония. Това е проблемът!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.