Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН започва сливането на институти в неизвестност за бъдещето си

61 коментара
БАН започва сливането на институти в неизвестност за бъдещето си
Българската академия на науките (БАН) започва изпълнението на структурна реформа, която трябва да е факт до есента. Общото събрание на академията вече е приело новата структура, според която броят на научните звена се редуцира от 69 на 42.

От академията съобщиха за Mediapool, че привеждането ѝ в действие започва на 1 юни и трябва да приключи до есента. Първо ще бъде направена инвентаризация на всеки институт, ще се назначат временни директори на новите звена, ще бъде извършена атестация на учените, след което ще бъдат избрани постоянните директори и нови ръководни органи. В същото време се появиха информации, че Министерството на образованието готви паралелен план за оздравяване на БАН, с който ръководството на академията не е наясно.

Според плана нито един от институтите на БАН няма да бъде закриван или сливан, независимо от решенията на самите учени за преструктуриране, пише в. “Труд“, позовавйки се на анонимен източник. Освен това планът предвиждал всички имоти, които стопанисва академията, да бъдат публична държавна собственост, без право върху тях да се строи каквото и да е извън научна инфраструктура. Централното управление на БАН щяло да се закрие, а посоката на реформата да бъде зададена от учени от германския институт “Макс Планк”, които предстояло да дойдат в България.

Подобни стъпки обаче няма как да станат без промени в Закона за БАН, което ще отнеме време, а в същия момент от академията вече започват преструктурирането. От БАН коментираха пред Mediapool, че идеята собствеността на БАН да стане публична държавна собственост на практика е национализация. “Ако действително се подготвя одържавяване на имотите, това показва и мотивът за натиска върху БАН от последните месеци“, посочиха още оттам. Сега имотите на БАН се водят собственост на академията, а в Закона за БАН е записано, че недвижимите имоти на академията се отчуждават само с решение на Народното събрание.

“Имотите на академията в по-голямата им част са ѝ дарени и са нейна частна собственост. Управляващите вероятно възнамеряват да нарушат конституцията като посегнат на частната собственост“, заявиха от БАН. Оттам не приемат и това, че посоката на реформата ще бъде зададена от учени от “Макс Планк”. Ние и сега си сътрудничим с “Макс Планк”, а подобна идея означава, че не се зачита международната оценка, направена от Европейската научна фондация и Европейската федерация на националните академии на науките.

“Ние нямаме официална информация от министерството за това, което предвиждат и до момента опитите ни реформата да стават в диалог са неуспешни, въпреки нашето желание за това“, коментираха от БАН.

В крайна сметка БАН ще има седем хуманитарни звена

Хуманитарните науки, заради които се забави окончателната нова структура на академията, в крайна сметка ще бъдат представени от седем звена. Сега те са 11.

Институтът за български език се запазва, а този за литература се слива с Кирило- Методиевския научен център. Институтът по балканистика се обединява с Центъра по тракология "Проф. Александър Фол". Институтът по история се преименува в Институт за исторически изследвания. Създава се Институт по етнология и фолклористика с Етнографски музей, който обединява Института за фолклор и Етнографския институт с музей. Институтът за изследване на изкуствата обединява Центъра по архитектурознание и Института по изкуствознание, а Националният археологически институт с музей се запазва.

Въпреки отпора срещу сливането на структури в хуманитарстиката, особено по отношение на Центъра по тракология "Проф. Александър Фол", от БАН коментираха, че промените не водят до губене на проблематични области: “Идеята е да се обединят звена, които могат да работят заедно и има припокриване на теми за изследвания."

"Имаше случай, когато два института кандидатстваха с почти еднакви проекти за европейско финансиране и беше поставен въпросът кой от двата е по-престижен, за да получи парите", разказаха учени.

Намалено работно време и отпуски за учени заради икономии

Заради постановлението на Министерския съвет от 20 април за икономии в бюджетните ведомства, годишната бюджетна субсидия на БАН е намалена с близо 7.5 млн. лева.

Заради това към директорите на институти са изпратени препоръки, които включват въвеждането на непълно работно време, ползване на неплатен отпуск и съкращаване на щата.

“Съкращаването на щата е крайна мярка“, заявиха от БАН. Съкращения може да има след провеждането на атестацията, ако се види, че някой от учените не отговаря на нужните критерии, коментираха още оттам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

61 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lenard
    #62

    Che si bos, tova e ochevadno, no che si i lumpeniziran bosiak tova triabva da dopalnish v CV-to si.

  2. Андрей ГулАшки
    #61

    тъпо парче си, щом си гледал само филма "Двойникът". Да беше гледал и чел още много, пък тогава се изказвай, иначе само ми губиш времето и си търкам мишката, за да ти чета спаменето

  3. бос
    #60

    и Мин на образованието не може да се меси на равнището на което му се иска. Очевидно това се прави за да се спасят няколко близки до сърцето на министъра института, като напр. тракологията.

  4. Авакум
    #59

    Тове е сталинистка структура и котило на некадърници и мързеливци.Вижте филма "Двойникът" от едно време - нищо не се е променило досега.

  5. Драган
    #58

    Съкращението на ненужна администрация и дублираните щатове пак ги забравиха.

  6. Научен
    #57

    Лесно е да се нарече министъра враг, но дали самото ръководство на академията адекватно и обективно подходи към реформата, приложи предложенията от международната оценка и осигури по-добри условия за развитие при новата структура или просто си осигури оцеляването - своето и на любимите и послушни институти и директори? А какво да кажем за прекрасната идея да се назначат удобни и заслужили дейци за директори набързо и без никакъв контрол?

  7. Захов
    #56

    Академия от 15 академика, не повече! Но не такива от комунистическото "научно" минало, че като си спомня онзи председател на Великото народно събрание, Бог да го прости, нали и той беше академик. Всичките институти-в университетите. Не във всички, не във всяка прогимназия, нарекла се университет. Знаем кои са университетите в България. Всичките "учени" от институтите на БАН-преподаватели, рпаботно време, лекции, изпити, разписание. Там могат да се занимават и със своята "научна" дейност. Край на

  8. Захов
    #55

    Добре де, ти пък си остро момче. Няма лошо. И каква точно наука се прави в БАН? Нали това попитах. Къде са резултатите, икономическия принос? Не съм апологет на университетите, но засега там е реалният научен живот. БАН е приют за кротки и не до там безделници. Защо не отиде Едвин Сугарев да стане един динамичен преподавател в университет, ами си клюхти в БАН? И каква наука е "произвел", освен политически интриги и себични послания към никого.

  9. Дядо Петър
    #54

    закрита.А не на "академиците" - ченгета да се дават космически пожизнени пенсии.За какво - дори и те и кукловодите им от ДС не знаят.

  10. бос
    #53

    тъпо си момче. В СУ наука не се прави. Това са чиста проба даскали. Издадат дисертациите си, някоя друга книжка и четата едни и същи лекции 20 години. Така е поне в хуманитарните факултети. Може би в Юридическия малко са ги променили, нали се смени и философията на законодателството, отпадна сигурно предмет като социалистическо право или нещо подобно. Във философския не умат марксизъм ленинизъм, н историята история на БКП и КПСС, ама останалото си е все на тоя хал отпреди 30 годин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.