Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" ту включва, ту изключва черноморски страни от "Южен поток"

28 коментара
"Газпром" ту включва, ту изключва черноморски страни от "Южен поток"
Потенциалното включване на Румъния към "Южен поток" не означава автоматично отказ от прокарване на газопровода през територията на България, заяви във вторник на пресконференция в Москва заместник-председателят на управителния съвет на "Газпром" Александър Медведев, цитиран от руските медии.

Само преди два дни председателят на "Газпром" Алексей Милер допусна възможността през Румъния да минава транзитен и магистрален участък от "Южен поток", което бе изтълкувано като ответна реакция на изявленията на премиера Бойко Борисов, че България се отказва от петролопровода "Бургас-Александруполис" и засега не смята да размрази проекта АЕЦ "Белене".

Вместо подводната част на тръбата да излиза на Варна, тя може да мине през Румъния, каза Милер.

Примаков: Захлаждането в отношенията не значи война

Председателят на Търговско-промишлената палата на Русия Евгений Примаков отхвърли твърденията на бившия български министър на икономиката Петър Димитров за "енергийна война" между България и Русия. "Първо, захлаждане не означава война...А като второ, аз не смятам, че работата ще се стигне даже по-нататък до война по въпросите на енергетиката. Аз много високо оценявам възможностите на България, но все пак тук става дума за неравни по сила и възможности партньори", коментира Примаков във вторник пред БНР.

Още

"По предложение на румънската страна засега ще бъде направена не техническо-икономическа обосновка, а техническо-икономическа оценка", заяви Медведев във вторник. Този документ ще позволи "да се разбере дали включването на Румъния в "Южен поток" е икономически целесъобразно", добави той.

"Освен това има геоложки фактори и затова не бива да се противопоставят България и Румъния", отбеляза Медведев.

Той припомни също така, че "Южен поток" предвижда строителството на четири свързващи газопровода. "Ще бъде намерено оптимално решение както от икономическа, така и от геоложка гледна точка", каза той.

Миналата седмица Алексей Милер каза, че решението за Румъния, както и за евентуалното присъединяване към проекта на Македония, ще бъде взето в течение на 2-3 месеца.

Подводната част на тръбата – през Украйна или през Турция

Александър Медведев съобщи във вторник, че до края на годината се очаква "Газпром" да получи разрешение от Турция за прокарване на подводната част на тръбата в нейни териториални води.

Преди два дни председателят на "Газпром" Алексей Милер намекна, че подводната част на тръбата може да мине през украински води, а не през турски, както е планирано. Той обвърза избора на маршрута с изхода от преговорите за сливане на "Газпром" с украинската национална енергийна компания "Нафтогаз".

На въпрос какви са шансовете тръбопроводът да достига Румъния през украински води, Милер заяви, че Украйна ще стане автоматично част от "Южен поток", ако нейната национална компания стане обща с "Газпром".

Като първа стъпка в сливането "Газпром" предлага обща компания с по 50% участие на двете дружества, като Украйна трябва да влезе със своята газопреносна мрежа и производствени предприятия. Украинското държавно ръководство обаче се дърпа от подобна сделка, тъй като тя означава поглъщане на украинската енергийна компания от руския гигант.

Украйна ще убеждава и Италия да се откаже от "Южен поток"

Преди две седмици Киев помоли ЕС по-бързо да определи кой газопровод поддържа "Южен поток" или "Набуко". Енергийният министър на страната Юрий Бойко заяви, че Киев разглежда "Южен поток" като опасност за националните интереси на Украйна в енергийната сфера, тъй като страна има интерес да задържи газопреносната си система и тя да бъде максимално натоварена.

Целта на Русия с изграждането на "Южен поток" е да доставя директно газ на европейските потребители, заобикаляйки бившите си републики Украйна и Беларус.

Украинският външен министър Константин Грищенко на 23 юни ще пристигне в Рим, където ще се опита да убеди италианците в нецелесъобразността на газопровода "Южен поток" и да докаже колко е надеждна украинската преносна система, съобщи РИА Новости.

"Южен поток", който е съвместен проект на Русия и Италия, е свързан с необосновано харчене на пари и много ресурси- както икономически, така и политически", е обяснил позицията на Украйна говорител на външното ѝ министерство във вторник. Според него при сегашните отношения между Русия, Украйна и ЕС, "Южен поток" става излишен.

Представителят на украинското външно министерство е подчертал, че газопреносната система на Украйна, която през последните две години не е имала нито една авария, има всички шансове в близките години да остане ключов маршрут за транзитиране на руски и централноазиатски газ за Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Енергетик
    #29

    Газопреносната мрежа изградена по времето на СССР е с капацитет 180-160 млрд.куб. газ годишно. Това е повече отколкото общия капацитет на Северен и Южен поток плюс Син поток 1 и 2. Целта на руснаците е доставка нагаз за Европа като монополиств една променлива политическа среда в Европа и Балканите не с пълни ,а с празни тръби, за да държи държи вилата на врата на всички консуматори..Руския монополще се реализира не с пълни ,а с празни тръби и упражнява политически диктат с парите на глупавите консуматори между коите и БЪЛГАРИЯ. Който разбира ще разбере и написаното от мен!

  2. Енергетик
    #28

    Изградената газопреносна система от бившия СССР в Украйна за зап. Европа е 180- 190 мларда куб. метра газ ,отделно този в Белорусия и България.

  3. Балканец
    #27

    *

  4. Балканец
    #26

    Русия винаги е била малко `по-особена`,но сега уверено върви към изолация/Дали пък някой,нещо не готви там?/Под изолация не разбирам тотално загърбване на страната-така не се прави с една голяма държава,но в търговско и икономическо отношение.... Русия си изпуска нервите ,явно проблемите и са сериозни.Нека не злорадстваме.Трябва,обаче да се дистанцираме от техните проекти-само това ни оставаше и чужди сметки да плащаме!

  5. lainar
    #25

    Ru i Ukraina,a sega i s Belarus sa v sgovor i se praviat na skarani,a vchachnost ne sa.I spirat gaza. Ne im viarwam-predi na Ukraina a sega na Belarus.

  6. политолог
    #24

    Ежедневие станаха и политическите фалове на олигархичното ръководство.Очаква се ново цепене на 22-те републики в Руската федерация.

  7. Балканец
    #23

    Дайте някой независим от власта руски сайт.Да видим какво мислят в самата Русия.

  8. Мислещ
    #22

    Руснаците са свикнали на имперски подход в икономическите им отношения, особено към малките страни. Да, но географското положение на България е такова, че то е естественото и най-икономично трасе за транзит на руски газ към Европа. Останалите Балкански страни не са алтернатива. Към тях може да бъдат пускани само разклонения от основното траси. Тъй че тия руски номера са твърде нескопосани.

  9. vlado
    #21

    Писна ми вече руски пияни мутри да казват какво ще става в България. Русогъзоблизците от БСП направиха всичко за да заробят държавата ни чрез руските енергийни проекти за векове напред! крайно време е да кажем СТИГА - не искаме други да ни казват какво ще правим. И чрез шантаж и заплахи да се стремят да ни "Вразумяват"!А колкото до нещастниците гъзоблизци от БСП - да духат ......! ИМА КОМУНИСТ - ИМА ПРОБЛЕМ! НЯМА КОМУНИСТ - НЯМА ПРОБЛЕМ!

  10. колега
    #20

    Колега, прочети доклада на Немцов и Милов "Путин-итоги. 10 лет", който сега усилено се конфискува от руските органи. Искам да ти напомня, че Немцов е бивш заместник министър-председател, а Милов - бивш заместник министър на енергатиката. А сега ти пращам малък цитат: "Все три газопровода — в чистом виде авантюра. Во-первых, потому что добыча газа «Газпромом» на протяжении последних восьми лет (с 2001 по 2008 годы) стагнировала на уровне 540–550 млрд куб. м, а в 2009 году случился обвал — добыча резко

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.