Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новата цел на България – газови магистрали и хъб

27 коментара
Бойко Борисов чертае на еврокомисар Корина Крецу бъдещите газови магистрали на България под погледа на Томислв Дончев.

Еврокомисарят за Енергийния съюз Марош Шефчович ще сондира руското мнение за идеята на българския премиер Бойко Борисов газопроводът "Южен поток" да бъде построен през Черно море и да завършва във Варна с газоразпределителен център (хъб), който да захранва Европа с природен газ. Това стана ясно сред срещата му с Борисов в понеделник в Брюксел, където българският министър.-председател се отби на прибиране от Париж, където се включи в марша на солидарността. Разговорът Шефчович-Борисов бе проведен в навечерието на посещението на еврокомисаря в сряда в Москва, където той ще разговаря с руския енергиен министър Александър Новак за спирането на "Южен поток" и последиците от това за България.

Идеята за "газовото хъбче" на Борисов дойде на 10 декември, след като десет дни преди това руският президент Владимир Путин обяви прекратяването на проекта "Южен поток" и пренасочването на тръбата към Турция. Планът бе представен от българския енергиен министър Теменужка Петкова на руския ѝ колега Новак на 19 декември, но тогава той ѝ обясни, че до момента Русия не е получила официално предложение от Европейската комисия за обсъждане на газов хъб на територията на България, но ако го получи, е готова да го разгледа.

Сега Шефчович изрази подкрепата си за създаването на газови хъбове, които могат да играят важна роля в развитието на регионалните пазари на газ. Тези газови хъбове могат да функционират само при спазването на определени предварителни условия - подходяща инфраструктура, прозрачност и ликвидност, недискриминационен достъп до доставчици и клиенти, предупреди той.

Чака се окончателната руска дума за хъба и "Южен поток"

След обявената от Шефчович подкрепа за проекта за газовия хъб и обещаните разговори в Москва Борисов разчита това да реши окончателно съдбата на "Южен поток" и евентуалния газов хъб. Друг е въпросът, че макар и вицепремиерът Томислав Дончев да обяви в края на миналата година, че идеята за газовия хъб вече е внесена за кандидатстване за финансиране от европейския план "Юнкер", досега не са давани дори приблизителни параметри като евентуален капацитет и цена на най-новия ни енергиен проект.

Идеята за българския газов хъб ще бъде обсъдена и на първата среща за енергийно сътрудничество в Югоизточна Европа, която ще се проведе в България, но предстои да бъде уточнена датата. От думите на Борисов обаче стана ясно, че срещата ще е през февруари.

"Не можеме да тръгнеме и да питаме руската страна, искате ли да правим газов хъб, защото първо по силата на това пълномощно трябва да питаме колегите. Казали сме нашето виждане. Сега, когато отиде в Москва в сряда ще постави тази задача, в сряда вечер ще знаеме какво мислят по тази тема, твърдо ли са решили да отидат в Турция, дали има смисъл да се говори. Разбрали сме се, дето се вика, от аерогарата комисарят да ми се обади и да ми каже какво е становището там. На базата на него веднага ние ще предоставиме следваща информация или следващ проект в кратко време. Така, че до февруари, когато мислиме да е срещата в София, ако ще има - да знаеме, че ще има и да работим по него, ако ще няма - няма, затваряме проекта и спираме", каза Борисов след срещата си с Шефчович.

Премиерът дори се размечта как в хъба "към 170 – 200 млн. куб. метра газ могат да дойдат от нас“ от бъдещите добиви от Черно море, а към тях може да се добавят и количества шистов газ след 10-15 години, ако има нова технология, която да опазва околната среда

В срещата е участвал и еврокомисарят Мигел Ариас Канете, отговарящ за мерките по климата и енергетиката, и тримата са обсъдили енергийните предизвикателства пред България и развитието на газовата инфраструктура в Централна и Югоизточна Европа. София е подкрепила отново създаването на Енергиен съюз за повишаване конкуренцията в енергийните доставки, а Брюксел – диверсификацията на газовите доставки в България. От ЕК са обещали да тласнат напред рентабилните регионални решения, базирани на регионално сътрудничество и солидарност.

И двата ни реактора може да станат разменна монета между Русия и ЕС

Борисов е представил пред Шефчович и проблемите с удължаването на живота на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй“. На брифинга премиерът обясни, че рехабилитацията на двата реактора може да струва скъпо и да продължи дълго време. "Надявам се, че това няма стане разменна монета и България да попадне между Русия и ЕС в тази проблемна ситуация“, коментира още той.

"Генералът на българската енергетика е българското правителство и граждани, а не Русия“, каза в отговор Шефчович.

Преди това, на среща с еврокомисаря по регионална политика Корина Крецу, Борисов коментира, че България има амбиции да се превърне в страна, която добива и изнася енергийни суровини и "вече говорим за газови магистрали".

"Радостен съм, че ЕК отчита, че България е на фронтовата линия предвид проблемите с "Южен поток" и спрените проекти за АЕЦ "Белене" и "Бургас-Александруполис", от една страна, и от друга – ситуацията по границата с Турция и засиленият бежански натиск. С вашето отношение вие ни помагате за стабилността на страната", заяви Борисов.

"Политическата стабилност е особено важна за нас и е наш дълг да направим всичко по силите си, за да защитим най-чувствителната от географска гледна точка граница в лицето на България", каза Корина Крецу. Тя е допълнила, че ЕК е готова да окаже пълна подкрепа на страната ни.

И с нея Борисов е обсъдил ситуацията около газопровода "Южен поток", както и идеята за газовия хъб край Варна. Борисов е запознал еврокомисаря и с всички предприети мерки от страна на правителството около осигуряването на необходимите условия за продължаване на проучванията за газ и нефт в Черно море. В Края на миналата година кабинетът реши да обяви процедури за търсене на компанията, която да изследва блоковете "Терес" и "Силистор" за нефт и газ. Очакванията са обявите за конкурсите да бъдат публикувани в официалния вестник на ЕС в края на януари, за да може до юли да се види дали ще има оферти.

"На практика, освен да сме преносители и разпределители на газ, България има огромните шансове и амбиции да се превърне в страна, която добива и изнася енергийни суровини. Имаме магистрали, пътища, жп линии и мостове, а тук вече говорим за газови магистрали", е казал премиерът Борисов.

Той и еврокомисарят са обсъдили и изграждането на интерконекторните газови връзки със Сърбия, Гърция и Румъния. В разговора е участвала и министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Нов екшън план за еврофондовете

По време на срещата премиерът и еврокомисарят по регионалната политика са се разбрали да се изработи съвместен екшън план за действия през следващите 11 месеца по оперативните програми от стария програмния период 2007-2013 г. с цел успешното им приключване.

България е готова да отвори и някои схеми от новите оперативни програми преди да са одобрени от ЕК, като се финансират с пари от държавния бюджет, е казал министърът по еврофондовете Томислав Дончев.

Борисов е поканил Крецу да посети България през май, за да открият заедно магистрала "Марица", както и да ѝ покаже на място как се строят магистралите "Струма" и "Хемус", тунела под връх Шипка и други инфраструктурни обекти.

Плановете са отсечката от Димитровград до турската граница от магистрала "Марица" да е готова дотогава. Останалата част от магистралата от Оризово до Димитровград трябва да бъде завършена до края на октомври.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #27
  2. boby1945
    #26

    Ако Бат Бам намери и 1-2 млрд. евро да построи "хъбчето", съвсем сигурно проектът на Паша дере ще тръгне.....

  3. Другаря Бойко Борисов не можа да схване, че едно е да въртиш делавери заедно с Цецо гуменката а съвсем друго е да бъдеш държавник и да строиш "хъбчета" и газови и други магистрали. Я да си хваща правителствения самолет, и да лети до Варна с бистришките тигри и да поритат малко топка и след това поцакат белот. Тези работи повече му се отдават!

  4. Свети Тервел
    #24

    Идеята е проста. Ние имаме добре развита газопреносна система от соца. Целия Девненско-Провадийски-Варненски промишлен район работеше с газ от СССР, като се изградиха и проводи до другите ни промишлени райони. Проблема е че днешна Русия иска да продава газа по отделно на Австрия, Италия, Чехия, България, Германия (Северен поток) и т.н., като не признава за изгодно да продава на единен енергиен пазар. Тоест тази идея има смисъл при ЕДИННА ПОЗИЦИЯ и Единен Европейски пазар, тъй като България е в Европа

  5. Kiril Manolov
    #23

    bars,защото ако се вземе решение и се почне хъбчето,построяването му ще изпревари евентуална готовност за добив на наш газ поне с5=6 години!А за сега,до него може да идва единствено само руски газ!

  6. Kiril Manolov
    #22

    Това малко прилича на "сметка без кръчмар",защото хитрият Путин,след като разлая кучетата в Анкара,още не казва официално спира ли ЮП! Междувременно,ЕНИ се самозамрази,а и другите западни фирми продадоха дяловете си в консорциума на Газпром! От къде взе Милер свежи пари не знам,но сега е едноличен собственик на проекта! Иначе,добрата новина е,че ЕС одобрява нашите намерения и поне на думи е готов да помага / средства,специалисти ит.н./.Но по-важно е да чуем резултата от разговорите / битката / между Шевчович и руснаците,после да се размечтаваме или да ревем от мъка!

  7. bars
    #21

    Наивници! Щом като ще получаваме газ от добива в Черно море и шистите защо ще питаме Русия за хъбчето на Борисов?

  8. борбътъ
    #20

    Трудно би се получил газов "хъб" на българска територия. Накъде ще го разпределяме този газ от хъб-а? Румъния си произвежда собствен и в момента си разработва хем шистовите находища хем морските. Освен това Румъния е свързана с Австрийския газов хъб и може да си купува оттам. Та след някоя друга година за Румъния няма смисъл от хъб на българска територия. Гърция е с ниско потребление на газ и освен това Гърция си има терминал за внос на втечнен газ в Солун. Гърците по тази причина са свободни да

  9. И какво от това
    #19

    "Генералът на българската енергетика е българското правителство и граждани, а не Русия“, каза в отговор Шефчович."-от статията= Генералът го знаем кой е, шефът ще трябва да е Шевчович, а резултатът-непазарни и надути цени на ел.енергията, руски газов монопол!

  10. Пешо
    #18

    ВАЖНОТО Е, че няма и тръбата, и газта да е руска и се предотврати руския заговор, срешу България за който предупреди разследвашата публикация на NYT а дали тук ще вие наско костов уморен и още 30 тролски ника нЕма никакво значение!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.